Kömür fiyatları rekor kırdı! Kömür fiyatları ne kadar oldu?

Rus gazı sevkiyatında yaşanan aksaklıklar ve dünya kömür üreticilerinin bu durumu kullanarak kömür fiyatlarını yükseltmeye başladı.

Kömür fiyatları rekor kırdı! Kömür fiyatları ne kadar oldu?

Bu yıl kömür üretimi azalacak, fiyatlar uçacak! Avrupa gaz tedarikinde yaşadığı aksaklıklar nedeniyle rotayı Orta Asya ve Arap ülkelerine çevirdi. Beklenmedik maliyet tablosuna alternatif olarak kömürü tercih etme eğilimine yönelmesine karşın dünyada kömür üreten ülkeler üretimlerini azaltma kararı aldığını duyurdu. Dünya geneline yansıma öngörülen gaz sorunun kış ayında problemler yaşamamak adına stoklarını vatandaşlarına ayırma gerekçesiyle ihraç rakamlarında azaltma kararı aldılar. 

Asya'da başta Avustralya olmak üzere Çin, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler kömür üretimlerini azaltma da ortak karar aldıklarını duyurdu. Sevkiyatlarda aksatma riski ve Rus gazında yaşanan tedarik sorunu karşısında alternatif yollara yönelen Avrupa ülkeleri beklenmedik gelişmelerle karşı karşıya kalmış vaziyette. Kömür fiyatları rekor seviyelere yükseldi. 

Brent petrolün varili 95 dolar seviyelerinde işlem görerek gün içerisinde dalgalı hareketlilik sergiliyor. Avrupa'da gaz sevkiyatında yaşanan aksaklıklarla beraber her hafta fiyatlarda artış yaşanıyor. Pazartesi günü Avrupa Birliği ülkelerinde doğal gazın megavat saati 275 dolardan işlem gördü. Dün yüzde 26 zam kararı açıklamasıyla 345 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Yıl sonuna kadar bu rakamların 1000 dolar seviyelerine yükseleceği tahmin ediliyor. Avrupa, kışın konut ve üretim merkezlerine tedarik sorunu yaşamamak adına şimdiden depolama tesislerinin kapasitelerini arttırmaya yöneldi. Vatandaşlarının önlem almasına tedbirli hareket ederek kış aylarında ısınma sıkıntısı çekmemeleri için gaz kullanımının azaltmalarına yönelik karar aldığını duyurdu. 

KÖMÜR FİYATLARI NE KADAR?

Avusturalya'da spot kömür fiyatı 440 dolar seviyelerinde işlem görerek tarihin en yüksek rakamlarına ulaştı. Çin, Rusya, Kazakistan ve Avustralya ortak karar alarak kış ayında zor günler geçireceği tahmin edilen Avrupa'nın kömür eğilimine yönelmesine karşın ülkelerinde de aynı problemlerin olmaması adına şimdiden yeni kararlarını yayınladı. Açıklamalarda kömür üretimlerinde azalmaya gidildi. Böylelikle enerji krizi boyut atlayarak tüm dünyayı etkisi altına aldı.