Komşularda ‘Mülteci' Tedbirleri

AVRUPA ülkelerine gitmek için yaklaşık 2 bin Suriyeli mültecinin yürüyerek Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki Edirne’ye gelmesi komşuda tedirginlik yarattı.

Haberler 17.09.2015, 22:10
Komşularda ‘Mülteci' Tedbirleri
Engin ÖZMEN/EDİRNE,(DHA)- AVRUPA ülkelerine gitmek için yaklaşık 2 bin Suriyeli mültecinin yürüyerek Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki Edirne’ye gelmesi komşuda tedirginlik yarattı. Bulgaristan sınıra 1000 asker takviyesi planlarken, Yunanistan’da sınır devriyelerini ve sayısını arttırma kararı aldı.

Yaşadıkları ülkelerdeki ekonomik durum ve iş savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan çoğunluğu Suriyeli mülteciler, geçen Pazar gecesi ‘Yunanistan’ın sınır kapısını kendilerine açacağı söylentisi üzerine Edirne’ye akın etti. İki gün içerisinde yaklaşık 2 bin kişilik mülteci grubu, TEM otobanından yürüyerek Edirne’ye ulaştı. Ancak jandarma ve polis ekiplerince durdurulan kaçaklar, gişelere 1 kilometre kala çevreleri sarılarak devam etmelerine izin verilmedi. Mültecilerin sınırına gitmek istemeleri Türkiye’nin komşuları olan Yunanistan ve Bulgaristan’ı da tedirgin etti. Yunanistan dün geceye kadar yaklaşık 100 kişilik polis ekibini Pazarkule Gümrük kapısı karşısındaki Kastanies gümrüğünde konuşlandırarak olası mülteci akınına karşı tedbir aldı. Daha sonra polis ekipleri geri çekilerek 4’üncü Kolordu Komutanlığı tarafından yaklaşık 1000 askerin sınır bölgelerini takviye etmesi planlandı. Yunan basınına yansıyan haberlere göre, mülteci akınından endişe eden Yunanistan, Türk sınırındaki tel örgülerini güçlendirerek devriye gezen sınır güvenliği polisi (Frontex) de arttırdı.

BULGARİSTAN’IN PLANI DA ASKER

Bulgaristan İçişleri ve Savunma Bakanlığı da olası mülteci akını için askeri devreye sokmayı planlıyor. Bulgar medyasına yansıyan haberlere göre Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, olası mülteci gelişi için bu sabah 1000 askerin sınır bölgelerine dağıtılması için kararname imzaladı. Ayrıca haberlerde sınır birliklerinin askerlerle takviye edilmesinin Türkiye tarafına güvensizlik olarak yorumlanmaması gerektiği kaydedildi.

TÜRK GÜMRÜKLERİNDE GÜVENLİK TEDBİRİ

Komşu ülkeler sınırlarında güvenlik tedbirlerini arttırırken Edirne Emniyet Müdürlüğü de Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Yunanistan’a açılan Pazarkule sınır kapılarında tedbirlerini artırdı. Sınıra giden yollarda polis kontrol noktaları oluşturulurken, Pazarkule Sınır Kapısı’nın sıfır noktasında panzer konuşlandırıldı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@