Kocasakal: Lütfen Kutsal Cübbeye Saldırılmasın

-İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, “Açıkça ifade ediyorum, dün bu eylemi yapanlar avukat değillerdir. Bu terör eyleminin avukatlarla ya da avukatlıkla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Bu kutsal cübbeye lütfen saldır

Kocasakal: Lütfen Kutsal Cübbeye Saldırılmasın

-İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, “Açıkça ifade ediyorum, dün bu eylemi yapanlar avukat değillerdir. Bu terör eyleminin avukatlarla ya da avukatlıkla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Bu kutsal cübbeye lütfen saldırılmasın” dedi.

-Süreç içerisinde herkesin insanüstü bir çaba sarf ettiğini ifade eden Kocasakal, “Başsavcı vekilleriyle, emniyet birimleriyle devamlı beraber ve irtibat halindeydik. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Böyle bitmemeliydi, böyle bitmeseydi…” diye konuştu.

İSTANBUL (ANKA) – İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, “Açıkça ifade ediyorum, dün bu eylemi yapanlar avukat değillerdir. Bu terör eyleminin avukatlarla ya da avukatlıkla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Bu kutsal cübbeye lütfen saldırılmasın” dedi.

Kocasakal, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreninin ardından Çağlayan Adliyesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yaşanan olayın avukatların adliyeye girişine indirgenmesini doğru bulmadığını vurgulayan Kocasakal, avukatların yargının kurucu unsurları, adaletin ve adliyenin ayrılmaz bir parçası olduklarını söyledi. Kocasakal, “Bizim canımız en hakim, savcılar kadar belki daha fazla yanıyor. Bütün bunların avukatların adliyeye girişine indirgenmesi ve bu tür yalan yanlış bilgileri, bu haksız ithamları bütün bu avukat camiasını rencide edecek bu tür yaklaşımları doğru bulmadığımızı ve kabul etmediğimizi belirtmek isterim. Gün birlik günüdür” dedi.

-“BU TERÖR EYLEMİNİN AVUKATLARLA, CÜBBEYLE HİÇBİR İLGİSİ YOK”-

Bu tür yaklaşımların yargı camiasının kenetlenmesine zarar verecek yaklaşımlar olduğunu ifade eden Kocasakal, şöyle devam etti:

“Açıkça ifade ediyorum, dün bu eylemi yapanlar avukat değillerdir. Bu terör eyleminin avukatlarla ya da avukatlıkla uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Şimdi, ‘İçeri avukat cübbesiyle girdiler’ deniyor. Bu cübbe her yerde bulunabiliyor. Hakim, savcı cübbesi de her yerde bulunabiliyor. ‘Herhangi bir biçimde bunu koluna bunu koyan içeri girebilir’ deniyor. Halbu ki girişlerde cipli, akıllı kimlik kartı okuttuğunuzda bütün kimlik çıkıyor. Yani bunun avukatlarla, cübbeyle hiç ilgisi yok. Bundan harekete bu kutsal cübbeye lütfen saldırılmasın. Herkesin şu sıcak atmosferde, bu psikolojik ortamda çok soğukkanlı ve dikkatli olması, açıklamalarına çok dikkat etmesi gerekir.”

-“ADLİYELERDE GÜVENLİK MESELESİ ORTAK BİR AKIL VE DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİDİR”-

Kocasakal, adliyede var olan bu güvenlik zaafının herkesin için bir sorun olduğunu da söylerken, “Sadece hakim ve savcılarımız için avukatlar da için de bir sorundur ama bu güvenlik meselesi  suçlamalardan, peşin kabullerden uzak, ortak bir akıl ve diyalogla çözülmelidir. Biz buna açığız” dedi.

Bütün yargı camiasına ve millete başsağlığı dileyen Kocasakal “birlik olma” çağrısını yineleyerek, “Kısır çekişmelere burada girilmesi son derece yanlış olur. Çok üzüntülüyüz” diye konuştu.

-“İNSANÜSTÜ, OLAĞANÜSTÜ BİR ÇABA SARF EDİLDİ”-

Müzakerelerde neler konuşulduğunun sorulması üzerine Kocasakal, şu ruh hali ve ortamda bu konu üzerine bir şey söylemek istenmediğini belirtti. Kocasakal, “Ama şu kadarını söyleyeyim, o süreç içerisinde gerçekten herkes çok büyük çaba sarf etti. Ben buna bizzat şahidim, ben dahil olmak üzere. Ben bir görüşme yaptım arkasından avukat meslektaşlarımız defaatle görüşmeler yaptılar. Emniyet görüşmeler yaptı. Berkin Elvan’ın babası gelerek görüşmeler yaptı. Gerçekten insanüstü, olağanüstü bir çaba sarf edildi. Üzüntümüz bir sonuca ulaşamamış olmasıdır. Bunun dışında yaşananlarla ilgili olarak en azından şu anda bir şey istemiyorum. Üzüntümüz ve acımız çok büyük. Biraz zaman geçtikten sonra, belki bir takım şeyleri daha soğukkanlılıkla konuşmak gerekir” dedi.

-“İNSAN İNANMAK İSTİYOR…”-

Kocaksakal, Savcı Kiraz’ın eşiyle de görüştüğünün anımsatılarak, “Umut verdim özür dilerim” şeklinde bir demecinin olduğunun belirtilmesi üzerine, kendisinin böyle bir beyanatta bulunmadığını söyledi. Bireysel anlamda yaşananları aktarmayı tercih etmediğini ifade eden Kocasakal, “İnsani şeyler kendi içinde yaşanır ve kalır. Bunları kamuoyuna aktarmak çok anlamlı değil. Ama dün ben Şehit Cumhuriyet Savcımızın eşiyle görüşüp umutlu olduğumu belirtmiştim. Hakikaten inanıyordum, belki de inanmak istiyor insan öyle bir durumda. Kendisini teskin etmeye çalıştık, bir şey olmayacağı yönünde kanaatimi ve umudumu da ifade ettim. Ama o ortam içerisinde zaten aksi bir şey yapma şansınız da yok. ‘İyi biter, bir şey olmaz’ diye algılamak istiyorsunuz. Öyle bir algılama içindeydim, yanılmışım demek ki. Böyle bitmemeliydi, böyle bitmeseydi ama maalesef artık yapacak bir şey yok. Hakikaten acımız büyük" diye konuştu.

Başsavcı vekilleriyle, emniyet birimleriyle devamlı beraber ve irtibat halinde olduklarını vurgulayan Kocasakal, “Elimizden geleni yapmaya çalıştık ama işte bir yere kadar demek ki. Keşke bu çabalarımız sonuç verebilseydi. Umarım bundan sonra bu tür acıları yaşamayız, hepimizi başı sağ olsun” dedi.  (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.