Kocaeli'nden tatile geldikleri Diyarbakır'da patlamada öldüler

Tarihi Erdebil Köşkü dahil çevrede büyük tahribata neden olan patlamada, Kocaeli'nden yakınlarının yanına tatile gelen ailenin otomobilinde bulunanlardan 5 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada yaralanan 5'i polis 12 kişinin tedavisi ise sürüyor.

Haberler 11.08.2016, 14:19
Kocaeli'nden tatile geldikleri Diyarbakır'da patlamada öldüler
Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR- Ahmet ÜN- Esat TAŞTEKİN/DİYARBAKIR () - DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi'nde dün akşam PKK'lı teröristlerin bomba yüklü araçla polisi hedef alan, aynı aileden 5 sivilin öldüğü ve 5'i polis 12 kişinin yaralandığı saldırının neden olduğu tahribat bu sabah gün ağarınca ortaya çıktı. Tarihi Erdebil Köşkü dahil çevrede büyük tahribata neden olan patlamada, Kocaeli'nden yakınlarının yanına tatile gelen ailenin otomobilinde bulunanlardan 5 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada yaralanan 5'i polis 12 kişinin tedavisi ise sürüyor.

Tarihi Sur ilçesinde eski Mardin Yolu üzerinde bulunan tarihi On Gözlü Köprü girişinde PKK'lı teröristler tarafından park edilen bomba yüklü araç dün akşam saat 19.15'te, nöbet değişimine giden Çevik Kuvvet servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Kentin hemen hemen tamamından duyulan patlamayla birlikte ortalık savaş alanına döndü. Patlama sırasında olay yerinden geçen otomobilde bulunan aynı aileden 52 yaşındaki Behiye Yıldırım, kızları 23 yaşındaki Derya Yıldırım, 31 yaşındaki Demet Yıldırım Aydın, torunları 8 yaşındaki Oğuzkaan Aydın ve 3 yaşındaki Ceylinaz Aydın yaşamını yitirdi. Behiye Yıldırım'ın eşi Necati Yıldırım ve damadı Muhammed Aydın yaralı kurtulurken, bu kişilerle yaralı 5 polis ve 5 polisin tedavisi sürüyor.

300 KİLOGRAM PATLAYICI KULLANILMIŞ

Patlamadan sonra polis bölgede detaylı incelemesini sürdürürken, saldırıda kullanılan 2005 model minibüsün Şanlıurfa'dan çalıntı olduğu ortaya çıktı.
Olay yeri inceleme ekiplerinin patlayıcı üzerinde yaptığı ilk incelemede, saldırıda kullanılan patlayıcı miktarının yaklaşık 300 kilogram olduğu belirlendi. Aracın infilak ettirildiği yerde yarım metre çapında çukur oluşurken, patlamanın şiddetiyle çevrede büyük hasar meydana geldi.

TARİHİ KÖŞK HASAR GÖRDÜ

Patlamada elektrik direkleri devrilirken, çevredeki işyerlerinin camları kırıldı, tavanları çöktü. Patlamanın meydana geldiği alana 20 metre uzaklıktaki tarihi Erdebil Köşkü'nde de büyük hasar meydana geldi. 200 yıllık köşkün dış duvarlarında çatlaklar meydana gelirken, odalarda bulunan eşyalarda tahrip oldu. Köşkün restoran kısmında bulunan müşterilere ait bir çok araç hasar görürken, restoranın tavanı çöktü.

8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarihi On Gözlü Köprüsü girişindeki patlamanın ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Ekipleri, çok yönlü çalışma başlattı. Tarihi köprünün çevresinde ve Dicle Nehri kıyısında özel harekat timlerinin de katıldığı ve polis helikopterinin havadan destek verdiği geniş çaplı araştırma devam ediyor. Saldırıda infilak ettirilen aracın çevreye savrulan parçalarını ve olayla ilgili delilleri toplayan polis, ölen ve yaralanan vatandaşların olay yerinde düşürdükleri eşyalarını topladı.

Yapılan istihbarat çalışmalarda ise polis, aralarında 4 gazetecinin de bulunduğu 8 kişiyi gözaltına aldı. Polisin olayla ilgili geniş çaplı araştırması devam ediyor.

10 GÜN ÖNCE TATİLE GELMİŞLER

Diyarbakır'daki bombalı araçlı saldırıda yaşamını yitiren 5 kişiden 3'ünün ise 10 gün önce Diyarbakır'a tatile geldikleri belirlendi. Kocaeli'nin Gebze ilçesinde oturan ve bir fabrikada iş makinesi operatörü olan Muhammed Aydın, Diyarbakırlı olan Ziraat Mühendisi eşi Demet Yıldırım Aydın, çocukları Oğuz Kaan ve Ceylinaz ile birlikte 10 gün önce, Erganili olan ancak Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde oturan kayınpederi Necati ve kayınvalidesi Behiye Yıldırım'ın yanına tatile geldi.
Diyarbakır kent merkezinde tarihi ve turistik alanları eşi ve çocuklarıyla birlikte gezen Muhammed Aydın dün eşi Demet, çocukları Oğuzkaan ve Ceylinaz ile kayınpederi Necati, kayınvalidesi Behiye ve baldızı Derya Yıldırım ile birlikte tarihi On Gözlü Köprü'yü görmeye gitti.

Tarihi köprüyü gezdikten sonra yanında bulunan restoranda yemek yiyen 7 kişilik aile otomobile bindikten sonra, büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada alev topuna dönen otomobilde kayınpeder Necati Yıldırım ile damadı Muhammed Aydın ağır yaralanırken, Demet Aydın Yıldırım ile çocukları Oğuzkaan ve Ceylinaz ile Behiye Yıldırım ve Derya Yıldırım yaşamını yitirdi. Necati Yıldırım ile Muhammed Aydın, hastanede tedaviye alındı.
Demet Yıldırım Aydın ile çocukları Oğuz Kaan ve Ceylinaz'ın cenazeleri toprağa verilmek üzere Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne, Behiye Yıldırım ile kızı Derya Yıldırım'ın cenazesi ise Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nin Ortayazı Köyü'ne gönderildi.
Patlamada yaralanan 5'i polis 12 kişinin tedavisi ise sürüyor.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@