Kktc'ye Su Temin Projesinde Vanalar Kapatılmadı

ANKARA (ANKA) -Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KKTC Su Temin Projesi’nde vanaların kapatılarak KKTC’ye...

Haberler 20.11.2015, 12:10
Kktc'ye Su Temin Projesinde Vanalar Kapatılmadı

ANKARA (ANKA) -Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KKTC Su Temin Projesi’nde vanaların kapatılarak KKTC’ye su iletiminin durdurulduğu yönündeki haberlere ilişkin KKTC’deki Geçitköy Barajı’na su aktarılabilmesi yönünde hiçbir engel bulunmadığını, bazı testler yapıldığını ve bu testler esnasında da Türkiye’den KKTC’ye su iletilebildiğini açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında işletme hususundaki anlaşmazlık sebebiyle KKTC Su Temin Projesi’nde vanaların kapatılarak Türkiye’den KKTC’ye su iletiminin durdurulduğu yönündeki haberler yalanladı. Açıklamada, planlandığı gibi yıllık 75 milyon metreküp suyun KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılabilmesi yönünde hiçbir engel bulunmadığı, barajda ya da sistemin genelinde herhangi bir teknik sıkıntının söz konusu olmadığı belirtildi. Ancak inşaat tamamlanarak su tutulmaya başlanan her barajın işletmeye giriş aşamasında bir takım testler yapılması gerektiği bildirilen açıklamada, “Baraj gövdesinin güvenliğini temin etmek maksadıyla yapılması gereken Gövde ve Su Sızıntısı Testleri sebebiyle Geçitköy Barajı’na suyun bir anda verilerek tam doluluğa ulaşılması teknik açıdan mümkün değildir. Bu açıdan su peyderpey yükseltilmektedir. Suyun yavaş yavaş yükseltilmesi yapılan testlerin gereğidir, testler sürerken de Türkiye’den KKTC’ye su iletilebilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Projenin işletme hususundaki anlaşmazlık sebebiyle vanaların kapatıldığı iddialarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığı ifade edilirken, bu işlem rutin olarak yapılan ve bütün test işlemleri tamamlanana kadar da zaman zaman yapılacak bir işlem olduğu açıklandı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@