Kızılcahamam Ayağa Kalkıyor: 100. Yılında Yabanabad'dan Kızılcahamam'a Sempozyumunun Birinci Günü Sona Erdi

ANKARA(ANKA) - Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Kızılcahamam Belediye Başkanlığı’nın ortak çalışma ve t...

Haberler 07.11.2015, 12:05
Kızılcahamam Ayağa Kalkıyor: 100. Yılında Yabanabad'dan Kızılcahamam'a Sempozyumunun Birinci Günü Sona Erdi

ANKARA(ANKA) - Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Kızılcahamam Belediye Başkanlığı’nın ortak çalışma ve teşviki ile “100.Yılında; Yabanabad'dan Kızılcahamam’a Sempozyumunun 1. günü Kızılcahamam Çam Otel toplantı salonunda yapıldı.

Sempozyuma, Ankara Bölge Milletvekili Emrullah İşler ATO Başkanı Salih Bezci, Ostim Başkanı Orhan Aydın, İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Muhittin Güney, İşadamlarından Hüdaverdi Çakır ve Ömer Faruk Altınordu’nun yanı sıra bilim insanları katıldı.

“100.Yılında; Yabanabad'dan Kızılcahamam’a Sempozyumu” Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sempozyum Düzenleme Kurulu Adına Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız ve Ankara Milletvekili  Prof. Dr. Emrullah İşler birer selamlama konuşması yaptı.

Oturumun ikinci bölümünde Ostim Başkanı Orhan Aydın, İşadamı Hüdaverdi Çakır ve Ömer Faruk Altınordu, Kızılcahamam’ın toplumsal, ekonomik ve kültürel yapısı ile gelişme potansiyeli hakkındaki düşüncelerini aktardı.

Prof.Dr. Hüseyin Çınar - Yabanabad ve Şorba’dan Kızılcahamam’a İdarî yapıda yaşanan değişim, Prof.Dr. İlhami Durmuş - Kızılcahamam ve Çevresinin Türk Yurdu Haline Gelişi, Doç. Dr. Uğur Ünal –Arşiv Belgelerinde Kızılcahamam, Doç. Dr. Mustafa Kaya - Yabanabad’ da Asayiş, Nedim Usta – Kızılcahamam’ın Fiziki ve Turizm Coğrafyası, Dr. Ahmet Acar - Kızılcahamamın jeolojik Yapısı, jeopark ve ekonomik değeri, Prof.Dr. İlhan Gürbüz - Tuğba Günbatan - Gizem Özatkan – Kızılcahamam ve Çevresi halk Hekimliğinde kullanılan bitkiler, Sedat Toraman ( MTA) - Kızılcahamam’ da Yeraltı kaynakları ve Jeotermal enerji konularında bildiriler sundular.

Sempozyum sonunda Yrd.Doç.Dr. Mehmet Akpınar  tarafından Kızılcahamam ve çevresi Halk Türkülerin hikayeleri ile müzik programı yapıldı. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@