Kız Kulesi'nin yeni halinin ne zaman açılacağı belli oldu! Hangi amaçla kullanılacak?

Kız Kulesi'nin kullanıma açılacağı tarih belli oldu. Yapılan çalışmalar ne zaman bitecek? Çalışmalar sonrasında Kız Kulesi'ne gidilebilecek mi?

Kız Kulesi'nin yeni halinin ne zaman açılacağı belli oldu! Hangi amaçla kullanılacak?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündem olan videoyla birlikte Kız Kulesi'nin yıkıldığı ifade edilmişti. Daha sonrasında yetkililer ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarla Kız Kulesi'nin yeni görünümü paylaşılarak hangi amaçla kullanılacağı belirtilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir" ifadeleri kullanılmıştı. Yapılan açıklamayla birlikte 2023 yılında hizmet verecek Kız Kulesi'nin müze ve anıt eser olarak vatandaşlara ve turistlere sunulacağı belirtildi. 

Kız Kulesi'nin yeni halinin ne zaman açılacağı belli oldu! Hangi amaçla kullanılacak?

Kız Kulesi Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

Belirtilen tarihe göre Kız Kulesi Mart 2023'te kullanıma açılacak. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından belirtilene göre 2023'te kullanıma açılacak Kız Kulesi'nin müze ve anıt eser olarak hizmet verileceği belirtildi. 

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya yayılan görüntünün ardından tepkiler giderek büyümüştü. Büyüyen tepkiler nedeniyle yetkililer Kız Kulesi'nin yeni görünümü için paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımla birlikte restorasyon çalışmaları da görüntülü olarak  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden paylaşıldı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; 1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir."