Kitaplardan Atatürk’ü Sildirmeyiz!

ADD Bağcılar Şubesinden Basın açıklaması:

Haberler 24.04.2016, 17:13
Kitaplardan Atatürk’ü Sildirmeyiz!
ADD Bağcılar Şubesinden Basın açıklaması:

Kitaplardan Atatürk’ü Sildirmeyiz!  24 Nisan’da Anıtkabir’deyiz!

 
        MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2016-2017 ders yılından başlamak üzere liselerde okutacağı Tarih Derslerinde şunları amaçlamaktadır:

1. Atatürk’ten, Kurtuluş Savaşı’ndan, Cumhuriyet Devrimi’nden bahsetmeyerek unutturulmak isteniyor.
2-  Atatürk İlke ve Devrimlerine isim verilmeksizin “Hıristiyan Batı dünyasının zorlamaları sonucu batılı ıslahatlar” denmek suretiyle, devrimlerin “halka rağmen” yapıldığı ima edilmektedir.
3-  Türk milleti” ifadesi kullanılmıyor. Türk milleti kavramı unutturularak ümmet öne çıkarılıyor.
4- 11. ve 12. sınıflarda “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi” dersinin zorunlu olması gerekçe gösterilerek, bu derste işlenen konulara 10. sınıflarda yer verilmemiş ve müfredattan çıkartılmıştır. Bu dersin seçmeli olması gerektiği düşünülmektedir.
5- “Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’si”, “Cumhuriyet dönemi” şeklindeki kavramlandırmalarla Osmanlı Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi tek bir “Türkiye Tarihi” içinde değerlendirilip “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi” unutturulmaya çabalanmaktadır.
6- 1933 Üniversite reformu “Cumhuriyet devri Türkiyesi’nde bilim paradigmasının resmen değiştirilmesi” olarak nitelenerek medreselerin kapatılmasının hazımsızlığı yansıtılmıştır. Bilim paradigmasından kastedilenin ne olduğu söylenmeyerek niyetlerini gizlemeye çalışmaktadırlar.
7-  Atatürk döneminde tekke, zaviye ve medreselerin kapatılarak bilimin tek yol gösterici bilinmesi, programda sinsi bir şekilde pozitivizm olarak nitelenmiştir. Bilim yerine “kadim bilim”, “ilim” kavramlarını koyarak bilim düşmanlıklarını sergilemektedirler.

Teröre karşı milli birlik için kitle örgütleri ve siyasi partilerle 24 Nisan’da Anıtkabir’e yürüyoruz. Milletimiz yürüyüşe davetlidir. Sizi de derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.

TARİH KİTAPLARINDAN CUMHURİYET, ATATÜRK SİLİNEMEZ
 
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2016-2017 ders yılından başlamak üzere 9, 10, 11, 12. sınıflarda okutmayı düşündüğü “Tarih Dersi Taslak Programı”nda Atatürk’ten, Kurtuluş Savaşı’ndan, Cumhuriyet Devrimi’nden bahsedilmediği görülmektedir. Tarih öğrenimini Cumhuriyet’ten, Atatürk Devrimlerinden arındırmak isteyen bir anlayış programa yerleştirilmiştir. Programda, “Kurtuluş Savaşı” ve “Türkiye Cumhuriyeti” ifadelerine yer verilmemiştir. Hükümeti, “Atatürk İlke ve Devrimleri”, “Atatürk” ve “Türkiye Cumhuriyeti” ifadelerini tarih ders kitaplarından çıkarmaya yönelik girişiminden vazgeçmeye çağırıyoruz.  
 
ADI - SOYADI
     
     
     
     
     
     
     
 
    
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@