Kısıtlamaların Kaldırılması İçin Puanlama Sistemi Geliyor! Puanı Tutturan İl Ve İlçede Yasaklar Kaldırılacak!

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın yerel bazlı normalleşme adımları için çalışma yürüttükleri bildirildi. Bu çalışmada il bazı puanlama oluşturularak okulların, kafelerin, restoranların açılışlarına izin verilecek.

Kısıtlamaların Kaldırılması İçin Puanlama Sistemi Geliyor! Puanı Tutturan İl Ve İlçede Yasaklar Kaldırılacak!

Türkiye'de koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirlerin kaldırılması nktasında çok önemli bir gelişme yaşandığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın normalleşme adımları için ortak bir çalışma yürüttükleri belirtildi.

PUANLAMA SİSTEMİ İLE KISITLAMALAR KALDIRILACAK!

Yapılan çalışmaya göre koronavirüs salgınına dair kriterler baz alınarak her il ve hatta ilçe için bir puan verilecek. Bu puanlama sisteminde normalleşmeye geçişin aşamalarının da belirli puanları olacak. Bu puan kriterini tutturan il veya ilçede kısıtlamalar kaldırılacak. Örneğin yüz yüze eğitim için aranan puan kriteri bir ilde gerçekleşirse o ilde yüz yüze eğitime başlanılabilecek. Aynı uygulama kafeler ve restoranlar için de uygulanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerel bazlı normalleşme adımlarının işaretini verince herkesin gözü bu detaylara çevrildi. Yeni normalleşme programının en önemli detayı puanlama sistemi olacak. Puanlama sisteminde il bazında test sayısı, pozitif vaka sayısı oranı, 7 günlük vaka sayısı artış veya azalış oranı gibi detaylar dikkate alınacak. Bu puanlama sistemi ile her ilin ve her ilçenin bir puanı olacak. Puanlamaların belli olmasının ardından o il veya ilçede yüz yüze eğitime geçilebilecek mi, kafeler ve restoranlar açılacak mı, sokağa çıkma yasakları kaldırılacak mı gibi sorulara yanıt verilecek. Puan kriterini olumlu tamamlayan yerleşim birimleri kısıtlamalardan kurtulacak.

PUANI TUTTURAN İL VEYA İLÇE KISITLAMALARDAN KURTULACAK

Yeni sisteme göre bir ilde restoranların açılması için gereken puan yakalanması yüz yüze eğitime başlanması için yeterli olamayabilecek. Bu durumda restoranlar açılacak ama yüz yüze eğitim için gereken puan kriterinin yerine getirilmesi beklenecek. Ayrıca iki komşu ilçede birisinde restoranlar kapalıyken diğerinde açık olabilecek. Bunu tamamen ilçelerin puanları belirleyecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın puanlama sisteminin ABD'de de uygulandığı bildirildi. Her iki bakanlık da kısa süre içerisinde bu çalışmayı tamamlamayı amaçlıyor. Ardından detaylar kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Çıkacak karar ile de uygulamaya sokulup kısıtlamaların kaldırılması için en kritik somut adım atılacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@