Kış ayları geldi! Ciltte Kuruma Neden Olur?

Ciltte kurumanın nedeni pek çok kişide farklı nedenlere dayanır. Cilt tipinden hava şartlarına, kimyasal maddelerden suyun sıcaklığına kadar pek çok etken cildi kurutabilir.

Kış ayları geldi! Ciltte kuruma neden olur nasıl önlenir?

Ciltte oluşan bu durum daha çok dış etkenlerden dolayı görülür. Ciltte kuruma en çok şu nedenlerden dolayı ortaya çıkar:

· Hava şartları cildin kurumasında büyük bir etkendir. Özellikle sıcaklık ve nemim büyük oranda düşüş gösterdiği kış ayları cilt kurumaya yatkındır.

· Evin nasıl ısıtıldığı cildin kurumasının bir nedeni olabilir. Nemi kurutmaya neden olan kalorifer, odun sobası ve yerden ısıtma sistemi gibi bazı kaynaklar ciltte kurumayı beraberinde getirir.

· Suyun bazı durumlar ciltle teması kurumaya neden olur. En çok sıcak su ile alınan duş ya da yoğun klor miktarı olan havuzda yüzmek buna sebebiyet verir.

· Cilt üzerinde kullanılan bazı malzemeler kuru cilt sorunu yaratır. Örneğin bazı deterjanlar ve sabunlar cildin doğal yağını yok ettiği için kuruluk meydana getirir.

· Yetersiz su içmek pek çok sağlık sorununa yol açabildiği gibi cildi kurutabilir.

· Sedef hastalığı tarzı rahatsızlıklar ciltte soruna yol açıp kuruluk oluşturur.

· Bazı ilaçlar yan etki olarak ciltte kuruluğu beraberinde getirir.

Ciltte Kuruma Problemi Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğunun görüldüğü kişiler nedenlerden bağımsız olarak ortaya çıkar. Dış kaynaklardan dolayı herkeste görülme riski olan kuruluk problemi bazı cilt tiplerinde daha sık ortaya çıkar. Cilt kuruluğunun en çok görüldüğü kişiler şu şekildedir:

· Yaş ilerledikçe gözenekler daha az yağ üretmeye başladığı için yaşlı insanlarda cilt kuruluğu sık görülür. 40 yaşını aşmış kişilerin yarısında cilt kuruma problemi ortaya çıkar.

· Cilt hastalığı bulunan kişilerde bu problem büyük ihtimalle görülür. Ciltte kuruma en çok egzama ve alerjik kontakt dermatit hastalıklarla beraber gelir.

· Su ve kimyasal ile yoğun temasın olduğu meslek gruplarında ciltte kuruma problemi sıklıkla ortaya çıkar.

· Sık banyo yapmak zorunda kalan kişilerin ciltleri kurur.

· Kuru ve soğuk bir iklime sahip olan yerde yaşayan insanların cildi havaya bağlı olarak kuruyabilir.

Ciltte Kuruma Hangi Belirtilere Sahiptir?

Ciltte kurumanın belirtileri yine cilt üzerinde meydana gelen değişimlerle anlaşılır. Genelde dönemsel olan ve gerekli müdahalelerle geçen bu rahatsızlık bazı kişilerde ömür boyu kalır. Çeşitli etkenlere de bağlı olan ciltte kuruma şu belirtilerle anlaşılır:

· Su ile temastan sonra ciltte gerginlik oluşması

· Cilt yüzeyinde meydana gelen pütürlü görüntü

· Derinin yoğun bir şekilde kaşınması

· Cildin bazı bölgelerinde soyunma ve pullanmanın meydana gelmesi

· Çatlakların ortaya çıkması

· Kızarıklıkların oluşması

· İleri boyuttaki kuruluklarda derinin çatlayarak kanaması

· Kaşıntı sonucu gelişen ciltte renk değişikliğinin yaşanması

Ciltte Kuruma Hangi Bölgelerde Yaşanır?

Ciltte kurumanın yaşandığı bölgeler yoğun olarak el ve dirsek bölgeleridir. Dirseklerde meydana gelen kuruluğun nedeni kış aylarda kapalı olması ve masa gibi noktalarla sürekli olarak temas etmesidir. Eller ise soğuk havaya ve suya temas ettiğinden en kolay kuruyan noktadır. Bunların dışında göz kapakları ve dudaklar kolay bir şekilde kurur. İkisi de yüz bölgesinde olduğu için yoğun olarak dış etkenlere maruz kalırlar.

Ciltte Kuruma Nasıl Önlenir?

Ciltte kurumanın önlenmesi için yapılabilecek bazı pratik çözümler bulunur. En basit çözüm kuruluk sağlayan dış etkenlerle etkileşimi azaltmaktır. Kuruyan bölgelere nemlendirici ile masaj yapmak da büyük etki sağlar. Ciltte kuruma şu önlemler alındığı zaman büyük oranda azalır:

· Gün içinde yaklaşık olarak 3 litre su içmek

· Nemlendirici kullanmak

· Su ile teması belirli bir seviyede tutmak

· Sabun kullanımını azaltmak

· El ve yüz bölgelerini soğuk havadan korumak