Kırımoğlu'na fahri doktora

ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi, Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na fahri doktora unvanı verdi.

Haberler 30.07.2016, 19:23
Kırımoğlu'na fahri doktora
Kemal ATLAN - Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, () - ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi, Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na fahri doktora unvanı verdi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na fahri doktora unvanı verilmesi nedeniyle Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü'ndeki Öğrenci Merkezi'nde tören düzenlendi. Törene Kırımoğlu'nun yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, MHP Genel Başkan Yardımcısı Rahsar Demirel, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan ile çok sayıda kişi katıldı. Rektör Prof.Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi Senatosu'nun Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na fahri doktora unvanı vermesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Kırımoğlu, halkının özgürlük mücadelesine önderlik edip, uzun yıllarını cezaevlerinde geçirmesine rağmen hoşgörü ve anlayıştan ödün vermemiş, aşırı eylemlerden, taşkınlıklardan kaçınılmasına sürekli telkin etmiştir. Üniversitemiz senatosu; Kırım Tatar halkının anayurduna dönmesine ve özgür yaşamasına yaptığı olağanüstü katkıları, Kırım Tatar halkının sorunlarının tüm dünya kamuoyuna duyurulmasına ve bu sorunların barışçıl yollarla çözülmesine yaptığı katkıları, düşünce ve ifade özgürlüğü değerlerini yaşamı boyunca savunması ve dünya çapında gelişmesine yaptığı katkıları, en zor zamanlarda ve coğrafyalarda demokrasinin korunması ve geliştirilmesine yaptığı katkıları, insanların kendi yurdunda yaşamalarının önemi ile mülteci ve göçmenlerin sorunları konusunda uluslararası alanda farkındalık yaratması, insan haklarının evrensel düzeyde güçlenmesine yaptığı katkıları, yaşamı ile tüm halkına ve insanlığa örnek olması, halkının liderliğini ve kanat önderliğini en zor şartlar altında üstlenmesi, üniversitemizin de derinden bağlı olduğu insani değerleri savunması ve evrensel düzeyde geliştirilmesine yaptığı katkıları nedeniyle fahri doktor unvanı verilmesi kararlaştırılmıştır."

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da konuşmasında "Bana üniversite diploması almak kısmet olmadı. Beni hayatımda en çok üzen zaten o üniversiteden atılmak. Hayatın gerçeklerini hapislerde öğrendim. Üniversiteyi bitirmeyi çok isterdim. Diplomamı annem ve babama göstermeyi çok istemiştim. Bana verilen bu fahri doktora ile sanki Sovyet rejiminden intikam almış gibi oldum. Çok sağolun. Bugün bu işgalin 891'inci günü. Kırım Tatar halkı öz toprağını işgalden kurtarmak için büyük mücadele veriyor. Kırım yarımadasında en çok baskı altında olanlar Kırım Tatarlarıdır. Kırım yarımadasında 18 arkadaşımız hapislerde, 22 arkadaşımız kaçırıldı ve büyük ihtimalle öldürüldü. Bu tür törenler bizim halkımız için manevi destektir" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Prof.Dr.Naci Gündoğan, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na cübbesini giydirip fahri doktora diplomasını verdi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@