Kilis'te Suriyeli Nüfusu Artıyor! Her 4 Kişiden 3'ü Suriyeli

Türkiye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaparken bazı şehirlerde nüfus oranları dikkat çeken seviyede artmaya başladı. Suriye'nin yanı başında olan Kilis'te nüfusun yüzde 75'i Suriyeli oldu.

Kilis'te Suriyeli Nüfusu Artıyor! Her 4 Kişiden 3'ü Suriyeli

Açıklanan son rakamlara göre Türkiye'de yaşayan Suriyeli sayısı 4 milyona yaklaşmış durumda. Artan nüfus nedeniyle Suriyeliler bazı şehirlerde yerli halka oranla büyük bir artış yaşadılar. Göç İdaresi Başkanlığı, Suriyeli sayısına göre son rakamları açıkladı. 

3 MİLYON 630 BİN SURİYELİ VAR

Göç İdaresi Başkanlığı ilan ettiği son verilerinde Türkiye'de yaşayan Suriyeliler hakkında bilgi verdi. Bu veriler kapsamında resmi olarak yaşayan Suriyeli sayısı 3 milyon 613 bin 651 olarak açıklandı.

Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin yüzde 98,5’inin şehirlerde yaşadığı bildirilirken kamplarda yaşayan Suriyeli sayısı sadece yüzde 1.5 olarak açıklandı. Yüzde 1.5'luk Suriyeli kesimin sayısı 56 bin seviyesinde olurken 2019 yılı başında bu rakam 143 bin 2018 başında ise 228 bin olarak açıklanmıştı. Bu verilere göre kamplarda yaşayan Suriyeliler şehirlere göç ederek nüfusun bir parçası haline geliyorlar. 

En çok Suriyeli barındıran şehir 524 bin 948 kişi ile İstanbul olurken listenin ikinci sırasında Gaziantep üçüncü sırada ise Hatay yer alıyor. Gaziantep'te yaşayan Suriyeli sayısı 448 bin 982  olarak açıklanırken Hatay'da yer alan Suriyeli sayısı 435 bin 885 olarak bildirildi. 

KİLİS'TE TÜRKLER AZINLIKTA, SEÇİM OLSA KAZANACAKLAR

Yerli nüfusa oranla en çok Suriyelinin yaşadığı şehir Kilis oldu. Kilis'te yaşayan Suriyelilerin oranı yerli halka oranı yüzde 74.8 olarak ilan edildi. Kilis'in Merkez ve 3 ilçesinde 142 bin 792 kişi yaşıyor. 2020 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre (ADNKS)  105.689 Suriyeli, 36 bin 923 Türk kökenli ikamet ediyor. Yerel kaynaklar ise, kayıt dışı Suriyelilerin de eklenmesiyle bu oranın Suriyeliler lehine yükseleceğini vurguluyor.

SURİYELİLERİN EN AZ OLDUĞU ŞEHİRLER 

Türkiye'de Suriyeli olmayan şehir kalmadı. Her şehirde Suriyeli bulunuyor. Suriyelilerin en az tercih ettiği şehir ise 25 kişi ile Bayburt oldu. Bayburt'un ardından tercih edilmeyen bir diğer şehir 38 kişi ile Artvin olurken Artvin'in ardında yer alan Tunceli de toplam 43 Suriyeli yer alıyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@