Kılık Kıyafet Dayatmasını Kabul Etmiyoruz

Haberler 29.02.2016, 18:09
Kılık Kıyafet Dayatmasını Kabul Etmiyoruz

Devlet yönetmek ciddi bir iştir. Vali, devletin temsilcisi olduğu için ciddi bir görev yapıyor demektir.

Şubat soğuğunda buram buram terleyen, Savunan Adam Başbakan Necmettin ERBAKAN’ın yanı başında müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Vali Ahmet KARA’ya  bu tavrı yakıştıramadık. 28 Şubat sürecini buram buram yaşayan adam herkesin içinde nezaketsiz, yakışıksız bir üslupla, bir okul müdürünü medya önünde uyarması doğrusu ciddi bir olduğunu düşündüğümüz valilik görevini nazarımızda hafifletmiştir

Eğitim Bir Sen Genel Merkezimiz tarafından alınan “Serbest Kıyafet” eylem kararımız devam ediyor. Bu yasakçı, dayatmacı ve zorba anlayış, bu tutum ve davranışından vazgeçene kadar da eylemimiz devam edecektir. Bütün yetkililere, sayın valiye ve kaymakamlara ve siyasilere çağrımız şudur; Eğitim hizmetinin kalitesi, verimi öğretmenin kıyafetiyle değil; performansı, çalışkanlığı ve örnek şahsiyet oluşuyla değerlendirilmelidir. 

 

Devlet-Millet kaynaşmasının arzulandığı bir zaman diliminde, ülkemizin etrafının savaşlarla yıkıldığı bir durumda, terör belasıyla uğraştığımız bu günlerde, darbecilerce yürürlüğe konulan 82 model bir yönetmelik dayatmasını kabul etmiyoruz. Lütfen huzurumuzu kaçırmayın. Eğitimin kalitesine, verimine hiçbir katkısı, etkisi olmayan tali bir husus için  eğitimcilerimizi incitmeyelim, üzmeyelim, kırmayalım. Kaldı ki disiplin işlemi yapmaktan kimseyi engellemiyor ve alıkoymuyoruz. 

Hukuki olarak Sendika Genel Merkezi kararına binaen üyeler eylem yapıyor. Sayın vali disiplin işlemi başlatmak istiyorsa hiç kimse kendisine mani olmuyor. Şu soruyu sayın valiye de sormak istiyorum. Kendi çocuğunu okula yazdırırken öğretmenin kılık-kıyafetini mi sordu? Yoksa başka bir özellik mi aradı? Dürüst bir şekilde cevaplamasını bekliyoruz. Bu tavrı, bu üslubu sayın valiye yakıştıramadık, yakıştırmıyoruz. Savunan Adamın yanında bürokrat olarak yer alan bu adama bu tarz yakışmıyor. Bu anlamsız, yersiz ve gereksiz dayatmalardan, zorlamalardan vazgeçelim. Bu yaklaşım eğitimin kalitesine hizmet etmez, verimi artırmaz. İşimizi zorlaştırmaktan başka bir şeye hizmet etmez. Lütfen enerjimizi, emeğimizi ve zamanımızı çatışmaya değil; kaynaşamaya, anlamaya, empati yapmaya hasredelim. Nezaket, zarafet, usul ve üslup devlet adamı vakarına daha güzel yakışır.  

 

Birbirimizi üzülmeye sevk edecek bir yaklaşım sergilemeyelim. Unutmayalım ki 28 Şubat dayatmalarını yapanların itibarsız bir şekilde millet nezdinde mahkum olarak yaşamaktadır/anılmaktadır Şunun bilinmesini isteriz. Ak Parti, devletin şeffaflaşması, demokratikleşmesi ve vesayet odaklarından temizlenmesi hususunda epey bir mesafe kat etti. 28 Şubat döneminde görevden uzaklaştırılan binlerce kamu görevlisini görevlerine iade etti. Çorum’da 6 öğretmen ve  1 hemşireyi görevine iade etti. YAŞ kararları ile görevlerinden ihraç edilen subay, astsubayları görevlerine iade etti. İade-i itibarlarını sağladı. Bütün bunları gerçekleştiren Ak Parti hükümetinin, bir bürokratı ve valisi olan Sayın Ahmet KARA’ya çağrımızı yineliyoruz. Şubat soğuğunu yaşayan birisi olarak, şubat soğuğunu yaşatmayın. Enerjimizi, emeğimizi ve zamanımızı çatışmaya değil; kaynaşmaya, anlamaya , empati yapmaya hasredelim. Çorum’a saygın olarak başladığınız bu görevinizde hayırla anılmak, çok zor olmasa gerek. Sizi irfan ehli olarak biliyoruz, o şekilde kalmanızı arzu ediyoruz. Selam ve Dua ile…   

29.02.2016 

TAHİR  EŞKİL

 EĞİTİM BİR SEN ÇORUM 1 NO’LU ŞUBE BAŞKAN

 

kaynak:www.kamuajans.com

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@