Kılıçdaroğlu'dan Dijitürk Değerlendirmesi: Mahkeme Kararı Yoksa O Bedeli Ödeyecektir

UŞAK (ANKA)  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer Dijitürk, altını çiziyo...

Haberler 08.10.2015, 16:55
Kılıçdaroğlu'dan Dijitürk Değerlendirmesi: Mahkeme Kararı Yoksa O Bedeli Ödeyecektir

UŞAK (ANKA)  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer Dijitürk, altını çiziyorum ‘mahkeme kararı olmadan 7 kanalı ben susturdum’ diyorsa, onun bir bedeli vardır ve o bedeli ödeyecektir” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Uşak mitinginde halka seslendi. Konuşmasında, Digiturk’ün 7 televizyon kanalını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteği ile yayın ağından çıkarmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Savcı bir yazı yazmış 7 kanalı çıkarmışlar. Şimdi buradan o savcı arkadaşa seslenmek istiyorum, sen cumhuriyetin savcısı mısın, iktidarın savcı mısın? Mahkeme kararı olmadan nasıl olur da yasak getirisin? Bunlar, ‘3Y’ye karşıyız’ diyorlardı, ‘yasak olamayacak’, yasaklanmayan ne kaldı? Gencecik çocuklarımız sokaklarda vuruldu, kurşunlandı, öldürüldü. Gazetecilere saldırılar yapılıyor. Gazetecimiz dövülüyor, herkesin gözünün önünde.

Eğer Dijitürk, altını çiziyorum ‘mahkeme kararı olmadan 7 kanalı ben susturdum’ diyorsa, onun bir bedeli vardır ve o bedeli ödeyecektir. Siz hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz. Birisi yazı yazdı diye yasak mı gelir?

-MURAT SANCAK HATIRLATMASI-

Gazetecilere saldırıyorlar. Görüşü ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, CHP’li olur olmaz, AKP’li, MHP’li olur olmaz, hangi partiden olursa olsun her gazetecinin özgürce yazı yazması lazım. Özgürlük budur. Siyasetçi eleştiriye katlanacak, eleştiriden ders çıkaracak. ‘Beğenmedim, susturalım’ , ‘beğenmedim dövelim…’

Star gazetesinin CEO’su, yani tepe yöneticisi 20’ye kurşunla arabası kurşunlandı. İktidar yanlısı bir gazete ama ben bugün yine telefon açtım. Sayın Murat Sancak’a telefon açtım ve inşallah failleri kısa sürede yakalanır, mahkemenin önüne çıkarılır.

-DAVUTOĞLU’NA SESLENDİ: “FAİLLER NEDEN YAKANLANMADI?”-

Buradan Sayın Davutoğlu’na sesleniyorum, size destek veren bir gazetenin üst düzey yöneticisi arabasında 20’ye yakın kurşunla kurşunlanıyor. Siz neden ve hangi gerekçe ile failleri yakalamıyorsunuz? Bu gazete iktidar yanlısı bir gazete, açık ve net söylüyorum; muhalefet partisinin genel başkanı olarak söylüyorum, gazeteci kim olursa olsun özgürce yazacak. Vatandaşın haber alma hakkı var. Siz yasak getirdiğiniz andan itibaren vatandaş haber alma hakkını kullanamaz, baskı var gazetelerin üzerinde. Bunun önüne geçmemiz lazım. CHP iktidarında her gazeteci özgürce CHP’yi eleştirebilecek. Bunu yapacağım, bu kulvarı herkese açacağım.

- GOEBBELS ÖRNEĞİ-

Anayasamızda şöyle bir madde var, basın hürdür sansür edilemez. Sen 7 kanalı sansür ediyorsun. Gazetecileri dövüyorsun, ölümle tehdit ediyorsun. Niye birilerinin sesi çıkmıyor? Hani ülkede demokrasi, özgürlükler vardı? Hani ülkede vatandaş istediği söyleyecekti? Bir baskı rejimiyle karşı karşıyayız. Hitler’in bir propaganda adamı vardı, Goebbels; ‘gazeteciler piyanonun tuşları gibi olmalıdır. Biz hangi tuşa basarsak o sesi çıkarmalıdır’ diyordu. Şimdi bunlara da aynı şeyi yapmak istiyorlar. ‘Gazeteci beni överse yazabilir ama beni eleştirişe ölümle tehdit edilir ve yazamaz’ … Bu düzeni değiştireceğim, bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğim. Hangi partiden olursa olsun her vatandaşımız düşüncesini özgürce dile getirecek.”

-“KARA BİR LEKE”-

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da, “Seçime 3 hafta kala, 7 kanala sansür uygulanması demokrasimiz açısından kara bir lekedir. CHP iktidarında medya üzerindeki baskılar bitecek” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@