Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin Kaderini Değiştirmek Zorundayız

İZMİR (ANKA) – CHP Gene Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin kaderini değiştir...

Haberler 30.10.2015, 15:15
Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin Kaderini Değiştirmek Zorundayız

İZMİR (ANKA) – CHP Gene Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin kaderini değiştirmek zorundayız. Türkiye kendi çıkarlarını, ailesinin çıkarlarını düşünen yöneticilere terk edilemez” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında İzmir’in ilçelerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Bergama ilçesinde vatandaşlara seslendi. “Bir toplum acı veren şudur, eğer bir ülkede babalar fidan gibi çocuklarını toprağa veriyorlarsa o ülkede sorun var demektir” diyen Kılıçdaroğlu, terörün 7 Haziran’dan sonra büyük oranda artığı söyledi. Kılıçdaroğlu, “İlk soracağımız soru şu olmalı, terör neden 7 Haziran’dan sonra aldı başını gitti? Acaba ‘bana 400 milletvekili vermediniz ben de sizin burnunuzdan getireceğim’ diye bir politika mı güdüyorlar. Aynen bu politikayı güdüyorlar. PKK belası yetmiyor, bir de başımıza IŞİD belası çıkardılar” diye konuştu. Ak Parti hükümetine, defalarca Suriye politikalarının yanlış olduğunu söylediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Müslümanı Müslüman’a niye kırdırıyorsunuz. Orada 12 bin çocuk öldü. Türkiye’den silah gönderiyorsunuz, neden? Yazık günah değil mi. 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye’ye geldi, topraklarından koptular. Emin olun bütün büyükşehirlerde, merdiven altında, köprü altında yüzlerce aile görürsünüz. Sokakta doğum yapan Suriyeli kadın görürsünüz. Yazık günah değil mi o insanlara, insanın içi acıyor. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım. Değiştirmek için de önümüzde bir fırsat var; 1 Kasım’da sandığa gideceğiz. Gitmek zorundayız. Türkiye’nin kaderini değiştirmek zorundayız. Türkiye kendi çıkarlarını, ailesinin çıkarlarını düşünen yöneticilere terkedilemez.”

-“SARAY İSTEMEDİ DİYE HÜKÜMET KURULMAZ, DİYE BİR KURAL MI VAR”-

AK Parti ile yapılan koalisyon görüşmelerini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Devleti yönetmeye talip olan bir kişi, iradesini saraya ipotek etmişse bu ülkeyi yönetemez. Bu ülkeyi yönetecek kişinin güçlü, kararlı bir iradesinin olması lazım. Saray istemedi diye hükümet kurulmaz, diye bir kural mı var? Böyle bir gelenek mi var? Teamüllere göre görevin bana verilmesi lazımdı, verilmedi. Sandılar ki biz mağdur olduk. Kimse merak etmesin ben yetkiyi saraydan değil, milletten istiyorum” dedi.

-“SIKIYÖNETİM DÖNEMLERİNDE YAŞANMAYAN TABLOLARLA KARŞILAŞIYORUZ”-

Türkiye’ye huzuru ve refahı getireceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Geldiğimiz noktaya bakın, neredeyse birbirimize düşman olduk. Kavga aldı başını gidiyor, herkes gerginlik içinde. Düşünebiliyor musunuz, sıkıyönetim dönemlerinde yaşanmayan tablolarla karşılaşıyoruz. Televizyon kanalları işgal ediliyor, basılıyor. Kanallar karartılıyor. Gazetelere yasak getiriliyor. Bunları da kendi partilerinin yandaşlarıyla yapıyorlar. Böyle bir tablo doğru değil. Neden korkuyorsunuz? Vatandaşın doğru haber almasını engellemek istiyorlar” dedi.

-“4 YIL YETKİ VERİN, ÜLKE NASIL YÖNETİLİRMİŞ ÖĞRETEYİM”-

Hükümeti terör sorunu üzerinden de eleştiren Kılıçdaroğlu, “Oturdular masaya PKK ile pazarlık yaptılar. ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedim, yol haritası verdim onlara, ‘siz bilmezsiniz’ dediler. Şimdi kalkmışlar ‘PKK bizi kandırdı’ diyorlar. Yahu siz çocuk musunuz, siz devleti nasıl yönetiyorsunuz. Daha önce de ‘paralel bizi kandırdı, Esad bizi kandırdı’ dediler. Eğer sizi herkes kandırıyorsa siz bu ülkeyi yönetemezsiniz, işin gerçeği budur” dedi.

Vatandaşlardan oy isteyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye bütün sorunlarını çözebilir. Ben öyle 13 yıl falan değil, isteyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye bütün sorunlarını çözebilir. Bana öyle 13 yıl falan değil, 4 yıl yetki verin bunlara ben bir öğreteyim, bu ülke nasıl yönetilirmiş, kul hakkı nasıl yenmezmiş, her kuruşun hesabı millete nasıl verilmiş, ben şunlara bir öğreteyim” diye konuştu.  (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@