Kılıçdaroğlu, Partisinin Seçim Vaatlerini Anlatıyor (1)

ANKARA (ANKA)- Partisinin “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıklay...

Haberler 30.09.2015, 12:50
Kılıçdaroğlu, Partisinin Seçim Vaatlerini Anlatıyor (1)

ANKARA (ANKA)- Partisinin “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İş garantili eğitim yapacağız, mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak. Taşeron işçilerin tamamı  kadro alacak. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Aile sigortası kapsamında lise öğrencileri son sınıf öğrencilerine okul harcamalarını karşılamaları için lise kart uygulaması getireceğiz. Hiçbir harcama yapmayacak” dedi.

-KILIÇDAROĞLU PARTİSİNİN SEÇİM VAATLERİNİ AÇIKLADI-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara ATO Kongre Merkezi’nde “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıkladı.

-MÜZİK YAYINI OLMADI-

Salonda şehitler nedeniyle  müzik yayını olmayacağı duyurusu yapıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Kılıçdaroğlu salona eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi.

-SEÇİM BİLDİRGESİNİ GENÇLERE ADADI-

Seçim Bildirgesini gençlere adadığını ifade eden ve konuşmasında gençlere önemli bir yer ayıran Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şunları ifade etti:

“Bugün 30 Eylül 2015. 7 Haziran seçimlerinin üzerinden 5 ay geçti. Yeni bir seçim bildirgesiyle yeniden huzurlarınızdayız. Bu seçim bildirgesini gençlerimize adıyoruz. Bu seçim bildirgesinin ana omurgasını gençler oluşturuyor. Umudumuz ve geleceğimiz olan gençler oluşturuyor. Gençleri yarının umudu olarak görüyoruz ama gençler bugünün de ortaklarıdır.

-“ALİ İSMAİLLERE, ÖZGECANLARA ADIYORUZ BU SEÇİM BİLDİRGESİNİ”-

Onlara ‘sus’ demeyeceğiz, önce sen konuş diyeceğiz, söz vereceğiz onlara. Baskıya karşı direnen, özgürlüğü savunan, söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyen gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini, Ali İsmaillere, Özgecanlara adıyoruz bu seçim bildirgesini. Merdiven altı atölyelerde karın tokluğuna çalışan onbinlerce gence adıyoruz. Taşeron işçisi olarak çalışan kıt kanaat geçinen gençlere adıyoruz. Çöpten kağıt toplayarak ailesinin geçimini sağlayan gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini, Soma’da, Ermenek’te yerin yüzlerce metre altında yaşamını yitiren genç maden işçilerine adıyoruz bu seçim bildirgesini.

-“TERÖRE KURBAN VERDİĞİMİZ GENCECİK FİDANLARIMIZA ADIYORUZ”-

Mevsimlik tarım işçilerine adıyoruz bu seçim bildirgesini. Üniversiteyi kazanıp yurt sorunu çözülmeyen gençlere adıyoruz. Teröre kurban verdiğimiz gencecik fidanlarımıza adıyoruz bu seçim bildirgesini. İşsiz gençlerimize adıyoruz. Üniversite öğrencilerine adıyoruz.

-“BİR DİKTATÖRE DİZ ÇÖKTÜREN GENÇLERE ADIYORUZ BU SEÇİM BİLDİRGESİNİ”-

TOMA’lara, biber gazlarına karşı polis barikatlarının önünde elinde gül ile karanfil ile bekleyen kitap okuyan yarattığı mizahla bir diktatöre diz çöktüren gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini.

Gençler hiç meraklanmayın ben de sizinleyim, beraberiz.

Neden gençler?

Büyüklerin kabahatlerinin faturasının gençlere ödendiği için gençler diyoruz,

Gençlerin önünde en ciddi sorun olarak işsizlik duruyor. 13 yıldır iktidar olanlar gençlerin hangi sorununu çözdüler. Gençlere üvey evlat muamelesi çektir. Sen sus dediler.

Gençleri baş tacı yapacağız. Gençleri bu ülkenin umudu olmanın yanında ortağı yapacağız. Siyasette de, ekonomide de hayatın her tarafında ortağı yapacağız.

-“GENÇ KADINLARDA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 22.6”-

Genç erkeklerde işsizlik oranı yüzde 18.9… Genç kadınlarda işsizlik oranı yüzde 22.6… 6 milyon 62 bin üniversite öğrencisinden söz ettim. Mevcut yurtlar üniversite öğrencisinin yüzde 10’unun bile talebini bile karşılayamıyor.

-“BİZ GENÇLERİ BAŞ TACI YAPACAĞIZ”-

Onlar gençleri göz ardı ettiler, biz gençleri baş tacı yapacağız.

Bir süreç başladı, 12 Eylül hukuku ile başladı. Gençler olağan şüpheli olarak görülüyorlar. Gençleri olağan şüpheli sınıfından çıkaracağız. Onları olağan yurtsever göreceğiz.

-GENÇLERE SESLENDİ-

Gençlerden beklediğim bir şey var. Bütün gençlere sesleniyorum.

-“SİYASETİ DİNOZORLARDAN TEMİZLEYİN”-

Sizlerden istediğim sadece bir şey var. Siyasete ilgi gösterin. Siyaseti dinozorlardan temizleyin. Siyasette aktif olarak yer alın. Eğer sizler siyasete girerseniz emin olun bugün Türkiye’de yaşananların hiçbirisi olmazdı. Ülkeye barışı sizler getirirdiniz.  Ama bazı siyasiler kulaklarını kapatmışlar. Sizi dinlemiyorlar.

Yüzde 10 gençlik kotası getirdik. Oran az diyorsanız. Önümüzde kurultay var.  Gelin kurultaya oranı yükseltin, ben size destek vereceğim.

Biz size ne vaat ediyoruz.

Bütün gençlere sesleniyorum. CHP’nin internet sitesine girin, internet üzerinden partiye üye olun. Hiçbir engel yok, hiçbir duvar yok önünüzde siyaset için.

Biz size ne vaat ediyoruz.

En büyük sorun işsizlik miydi, evet.

-GENÇLERE İŞ SÖZÜ-

İş garantili eğitim yapacağız. Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek liseleri olacak. Üçüncü sınıftan itibaren fabrikalarda stajınızı yapacaksınız, mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak.  Mezun olduğunuz gün fabrikada çalışarak bunu gerçekleştireceksiniz. Bizim getireceğimiz düzen de  oğlunuz, kızınız asla işsiz olmayacak, işi hazır, aynı zaman da arzu ederse üniversiteye de devam edecek.

- “TAŞERON İŞÇİLERİN TAMAMI  KADRO ALACAK”-

800 bin taşeron işçisi var. Bunların yüzde 80’i genç. Taşeron işçilerin tamamı  kadro alacak. Tamamı sendikal hakka kavuşacak.

-“ASGARİ ÜCRET CHP İKTİDARINDA NET 1500 LİRA OLACAK”-

İşçilerin yüzde 80’i asgari ücretle çalışıyor. Şu anda mevcut asgari ücretle çalışan yüzde 80’i genç. Bin lira 54 kuruş. Gençler, size sözüm söz, asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Aylığınızdaki artış yüzde 50 olacak.

Herkes rahat yaşayacak.

Gençlere yönelik olarak söylediklerim bitmiyor, devamı var.

Üniversitede okurken öğrenim için kredi alıyor. CHP iktidarında iş buluncaya kadar bu borçların tahsili engellenecek. İş bulduktan sonra parayı sizden isteyeceğiz, faizler de silinecek.

Bir ülkede diktatöre diz çöktüren gençler sizlerle övünüyoruz.

-MEYDAN SÖZÜ VERDİ-

Bütün meydanlar sizin olacak. Meydanlarda özgürce gezeceksiniz, biber gazı olmayacak.  Yasaklar da kalkacak.

- “HERKESİN YURTTA YERİ OLACAK”-

Bir yıl içinde hiçbir üniversite öğrencisi benim yurdum yoktur demeyecektir. Herkesin yurtta yeri olacak.

-“PASSOLİGİ KALDIRACAĞIZ”-

Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle gidemiyor. Kaldıracağım bu belayı. Passoligi kaldıracağız.

-“YÖK BELASINI KALDIRACAĞIZ”-

Üniversitede iken sizi yönetimin dışında tutuyorlar. YÖK belasını kaldıracağız. Öğrencilere üniversite yönetiminde söz ve karar imkanı sağlayacağız.

Mevsimlik tarım işçileri tamamının sosyal güvenliğini sağlayacağız.

-“LİSEKART”-

Ve yeni bir uygulama getireceğiz. Lisekart.  Aile sigortası kapsamında lise öğrencileri son sınıf öğrencilerine okul harcamalarını karşılamaları için lise kart uygulaması getireceğiz. Hiçbir harcama yapmayacak, tamamını sosyal devlet karşılayacak.

Atama bekleyen öğretmenler, sizi çocuklarınızla yan yana getireceğiz.

İkinci öğrenimde harçlar var, o harçları da kaldıracağız. (ANKA/DEVAM)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@