Kılıçdaroğlu: Ortaya Çıkan Tablo Chp'nin Sorumluluğunu Çok Daha İleriye Taşımıştır

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ortaya çıkan tablo, CHP’n...

Haberler 02.11.2015, 00:20
Kılıçdaroğlu: Ortaya Çıkan Tablo Chp'nin Sorumluluğunu Çok Daha İleriye Taşımıştır

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ortaya çıkan tablo, CHP’nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bunun bilincindeyiz. Diğer muhalefet partileri oy kaybettiklerinden ötürü bizim sorumluluğumuz parlamentoda da, parlamento dışında da çok daha fazla artmıştır” dedi.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 1 Kasım Genel Seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ortaya çıkan tablonun CHP’nin sorumluluğunu çok daha ileri noktaya taşıdığını söyleyen Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“İlk teşekkürüm bütün vatandaşlara. Sandıklara gittiler, oylarını verdiler, güzel bir seçim süreci geçirdik. İkinci teşekkürüm kendi örgütümüze. Hala çalışıyorlar, sandıkların başındalar. Islak imzalı tutanakları genel merkeze göndermeye devam ediyorlar. Sonuna kadar beklemelerini ve ondan sonra evlerine gidip uyumalarını istiyorum. 

Ortaya çıkan tablo, CHP’nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bunun bilincindeyiz. Biz bu ülkede güçlü bir demokrasinin, sağlıklı bir demokrasinin, iyi işleyen kuralların olmasını arzu ediyoruz. Dolayısıyla ortaya çıkan tablo diğer muhalefet partileri oy kaybettiklerinden ötürü bizim sorumluluğumuz parlamentoda da, parlamento dışında da çok daha fazla artmıştır.

-“SEÇİME OLAĞANÜSTÜ KOŞULLARDA GİDİLDİ-“

Bir başka önemli gerçek, Türkiye bu seçimlere olağanüstü koşullarda gitmiştir. 7 Haziran-1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur. Olağanüstü gelişmeler, olaylar yaşanmıştır. 400’e yakın insan hayatını kaybetmiştir bu süre içinde. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör, can ve mal güvenliği her şeyin önüne geçmiştir.

-“MİLLİ İRADEYE SAYGILIYIZ”-

7 Haziran’da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım’daki ortaya çıkan tabloya da aynen saygılıyız. Milli iradeye saygı duymak demokrasinin temel kurallarından birisidir. Hiçbir kimsenin, hiçbir yurttaşımın bundan en ufak endişe duymamasını istiyorum.

-“CHP’DE YAŞANAN DEĞİŞİM OLUMLUDUR VE DEVAM EDECEKTİR”-

CHP seçim öncesi yaptığı çalışmalardan, ortaya koyduğu tablodan ötürü hiçbir vatandaşımızdan olumsuz bir tepki almamıştır. ‘Şunu yanlış yaptınız’ diye hiçbir yurttaşımız seçim alanında, hiçbir milletvekili adayımıza olumsuz bir tepki göstermemiştir. Bu şu anlama geliyor, CHP’de yaşanan değişim olumludur ve karalılıkla devam edecektir.

-“GÜÇ ZEHİRLENİRSE TOPLUM DERİN SORUNLAR YAŞAR”

Ortaya çıkan tabloda asıl değerlendirmemiz gereken nokta şu; güç ve hukuk. Bu iki kavramın özenle korunması gerekiyor. İktidarda olanlar gücü, toplumun vicdanı da hukuku temsil eder. Güç hukukun üstüne çıkarsa toplumda bir baskıya dönüşür. Bu demokrasimizi zedeler. Bütün iktidarları hukukun üstünlüğü kavramına özen göstermesi ve uyması gerekiyor. Eğer demokrasimizi geliştireceksek, insan haklarına saygıyı geliştireceksek, kadın erkek eşitliğini sağlayacaksak gücün zehirlenmemesi lazım. Güç zehirlendiği andan itibaren toplum travma yaşar, derin sorunlar yaşar. Bütün bunları dikkatle izleyeceğimizi, bütün vatandaşlarımızın, bütün siyasal partilerin bilmesi gerekir.  Sorumluluğumuzun ağırlığı da buradan kaynaklanıyor.  

-“HİÇ KİMSE KENDİNİ HUKUKUN ÜSTÜNDE GÖRMEMELİ”-

Hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmemeli. Her yurttaşın can ve mal güvenliği kutsaldır ve sağlanmalı. Gücün baskıya dönüşmesi son derece tehlikelidir. Bugüne kadar hep mazlumun yanında olduk. Bundan sonra da mazlumun yanında olmaya aynen devam edeceğiz çünkü hukuku korumanın temel yollarından biri mazlumun yanında olmaktır. Topluma hukukun üstünlüğü hatırlatmanın yolu da mazlumun yanında olmaktır.

-“GEREKLİ MUHALEFETİ YAPMAK BİZİM TEMEL GÖREVİMİZ OLMAYA DEVAM EDECEK”

Türkiye’nin geleceği açısından hiç kimse endişe duymasın ve kaygılanmasın. Bu ülkeye demokrasiyi getiren parti CHP’dir. Demokrasiyi güçlendirecek olan parti de CHP’dir. Gücün hukukla dengelenmesi gerektiğini söyleyen de CHP’dir. Hiçbir gücün hukukun üstünde olmadığını söyleyen de CHP’dir. Biz bütün bu sorumluklar içinde görevimizi yapmaya çalışacağız. O açıdan bütün yurttaşlarımın kaygı duymaması, endişe duymaması, tam tersine, iktidarı yakından izlemek, iktidarın uygulamalarını izlemek, çıkaracağı yasaları izlemek, toplum adına gerekli muhalefeti yapmak bizim temel görevimiz olmaya devam edecektir.”

-“BAŞARININ ÖLÇÜSÜ İKTİDAR OLMAKTIR, KURULTAY ZATEN DEĞERLENDİRECEK”-

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “istifayı düşündünüz mü?” denmesi üzerine, “CHP’yi diğer partilere benzetmeyin. Az önce de söyledim, demokrasiyi bu ülkeye getiren partiyiz biz. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Hiç kimsenin endişesi olmasın, kurallar neyi gerektirirse o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama biz oyumuz arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz. Milletvekili sayımız arttı diye de kendimizi başarılı görmüyoruz. Başarının ölçüsü iktidar olmaktır. Bunu yetkili organlarımız, artı kurultay zaten değerlendirecektir, o çerçevede hareket edeceğiz” dedi.

-“OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR OLMASAYDI ÇOK DAHA FARKLI BİR TABLO ORTAYA ÇIKABİLİRDİ”-

Vatandaşın mesajının ne olduğunun sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Olağan bir süreçte seçime gitmedik. Ekonomideki olumsuzluklar hiçbir zaman düşünülmedi. Sadece Ankara’daki patlamada 102 vatandaşımız hayatını kaybetti. 7 Haziran-1 Kasım arasında 400’e yakın insanımız oldu. Böyle bir ortamda Türkiye seçime gitti. Olağanüstü bir ortamda seçime gittik, böyle bir tablo çıktı ortaya. Bu tablonun çok iyi değerlendirmesi lazım. Eğer olağanüstü koşullar olmasaydı çok daha farklı bir tablo çıkabilirdi oraya” diye konuştu.

-MHP’DEKİ OY DÜŞÜŞÜ: “PARTİLERİN KENDİ ALANINA GİRER”-

Kılıçdaroğlu, MHP’deki oy düşüşüyle ilgili bir soru üzerine ise, “Ben diğer partilerdeki düşüşe hiç değinmeyeyim. O bizden çok ilgili partilerin kendi alanına girer. Kendi aralarında tartışırlar ve değerlendirirler” yanıtını verdi.

“Sonuçlara baktığınız zaman merkez sağdan CHP’ye oy gelmediği gibi yorumlar yapılıyor. Bundan sonra CHP’nin oy skalası 25-26 mı?” sorusuna da, “Önümüzdeki süreçte bunu göreceğiz. Bizim hazırladığımız iki seçim bildirgesi toplumda genel kabul gördü. Keşke olağanüstü bir süreç yaşamasaydık, o zaman CHP’ye oyun gelip gelmediğini çok daha rahat değerlendirebilirdik. Eğer Haziran’la Kasım ayları arasında bir ülkede 400 kişi hayatını kaybediyorsa ve biz bu süreci görmezlikten gelirsek yanlış yapmış oluruz” yanıtını verdi. (ANKA)

(GO/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@