Kılıçdaroğlu: Erdoğan, Davutoğlu'nda Hiç İş Yok Diyor

 

Haberler 31.10.2015, 00:10
Kılıçdaroğlu: Erdoğan, Davutoğlu'nda Hiç İş Yok Diyor

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “HDP’ye seçimlerde bir saldırı olursa oraya bir soru işareti koymak lazım” sözlerini, “Asıl sorumlusu kim bu ülkenin, yasalara göre Davutoğlu, fiili durumda Davutoğlu, konu mankeni. Böyle bir Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanının kalkıp da böyle bir açıklama yapması şu anlama geliyor, ‘bu hükümette iş yok, Davutoğlu’nda hele hele hiç iş yok. Her an bir patlama olabilir, HDP kendisine komplo kurabilir, dolayısıyla hepimizin dikkatli olması lazım.’ Siz nesiniz? Siz kimsiniz? Siz bu ülkeyi yönetmekten sorumlu değil misiniz? Ortada sağlam bir veri olmadan, bir belge olmadan, yasa dışı da olsa bir telefon kaydı olamadan bir Cumhurbaşkanı böyle bir cümle kurabilir mi? Bu ülkede demokrasi, hukuk bitmiş vaziyette” ifadeleriyle değerlendirdi.

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “HDP’ye seçimlerde bir saldırı olursa oraya bir soru işareti koymak lazım” sözlerini, “Asıl sorumlusu kim bu ülkenin, yasalara göre Davutoğlu, fiili durumda Davutoğlu, konu mankeni. Böyle bir Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanının kalkıp da böyle bir açıklama yapması şu anlama geliyor, ‘bu hükümette iş yok, Davutoğlu’nda hele hele hiç iş yok. Her an bir patlama olabilir, HDP kendisine komplo kurabilir, dolayısıyla hepimizin dikkatli olması lazım.’ Siz nesiniz? Siz kimsiniz? Siz bu ülkeyi yönetmekten sorumlu değil misiniz? Ortada sağlam bir veri olmadan, bir belge olmadan, yasa dışı da olsa bir telefon kaydı olamadan bir Cumhurbaşkanı böyle bir cümle kurabilir mi? Bu ülkede demokrasi, hukuk bitmiş vaziyette” ifadeleriyle değerlendirdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün İzmir’i ziyaret ettiğini belirterek, İzmir’de olmanın güzel anlattı. Cumhuriyet gazetesinin önünde güvenlik önlemlerinin artırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Özellikle son 2-3 yıldaki gelişmelere baktığınız zaman güvensiz bir ortamın egemen olduğunu, kişiler hayatlarından, sokakta gezerken her an bir olayla karşılaşacaklarından ciddi endişe duyuyorlar. Gazeteler aynı şekilde baktığınız zaman, bir yere baskın yapılıp televizyon ekranları karartılıyorsa bu bir sorun, gazetelere yönelik saldırılar bir başka sorun. Gazetecinin açıkça ölümle tehdit edilmesi bir başka sorun. Hürriyet bir AKP milletvekili tarafından basıldı, tehdit edildi, şimdi de tam bir terör belası var. Ortadoğu’dan ithal edilen bir terör belası var. IŞİD belası var. IŞİD’in Türkiye’de uyuyan hücreleri var. Türkiye’de 70 ilde IŞİD’e katılanlar var, IŞİD’e gidenler var. 70 ilde insanlar kalkıp Suriye’ye gidiyor, o ülkede taban tutuğunu gösteriyor, bu vahim bir tablo bu tablonun kesinlikle düzeltilmesi lazım. Polis kendisine göre her ihbarı değerlendiriyor kendisine göre ama sonuçta şu var güvenin olmadığı bir atmosfer var. Türkiye’nin bu atmosferden çıkması lazım” diye konuştu.

-“KENDİSİ NEREDEYDİ O ZAMAN?”-

Mevcut hükümetin çok masum bir hükümet, “sadece önlem alan bir hükümet” olarak gösterildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu atmosferi yaratan AKP hükümetleri. Dolayısıyla biz yarın sandığa giderken bütün bunları göz önünde bulundurmak zorundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İpek-Koza Grubu’na Kayyum atanmasına ilişkin, “daha önce bu yargı bu ülkede bizim askerimizden tutunuz da çok farklı gazete vs. yazarları çizerleri içeri attığı zaman bunların hiç sesi çıkıyor muydu?” ifadelerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Kendisinin sesi çıkıyor muydu? Asıl sorulması gereken o. Başbakan olan o, bıraktı ‘ben bu davaların savcısıyım’ dedi. Dün onu söyleyen bunu nasıl söyleyebiliyor? Dün söylediğini nasıl hatırlayamıyor. Biz bakın hukuk dışı her eyleme karşıyız. Hukuk dışı, hukukun üstünlüğüne inanırız. Hukuk içinde mücadele edecekseniz hiçbir sorunumuz yok zaten. Hukukun dışına çıkıp kendimize özel özel bir eylem planı geliştirir ve bunu yaparsanız, zorbalık yaparsanız, bu Türkiye’nin itibarını dünyada sıfırlar” dedi.

-“AVRUPALILAR ŞAŞIRACAK, ‘HAKSIZLIK YAPIYORUZ’ DİYECEKLER”-

Kendi iktidarlarında, CHP’yi eleştiren gazetelerin de istediği gibi yazacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Gerçekten Avrupalı bile şaşıracak, biz şunu yapacağız, ‘onlar dayatacaklar şunu yapın’ diye hiç düşünmeyeceğim. Ne varsa birinci sınıf demokraside aynısını getirip ülkemizde uygulayacağız. O zaman Avrupalılar bizi alıp almamak konusunda, ‘haksızlık yapıyoruz’ diyecekler. Türkiye şu anda kapının dışında, eskiden eşikteydi. Şimdi tamamen kapının dışında. Bu ülkedeki aydınların veya siyasetçinin taşıdığı kaygı gidin bütün dünyada var. bana soruyorlar zaten, ‘Türkiye nereye gidiyor, ne oluyor Türkiye’ye. Böyle bir Türkiye nasıl çıktı oraya’ diye soruyorlar. Türkiye’nin bu atmosferden çıkması lazım. Vatandaş bu seçimlere düşünerek gitmek zorunda. 13 yıllık tabloyu değerlendirerek gitmek zorunda” ifadelerini kullandı.

-“HDP BÖYLE BİR ŞEY YAPACAKSA ÖNLEMİNİ AL O ZAMAN”-

CHP Genel Merkezi binasının önünde havaya ateş açılmasının anımsatılarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “HDP’ye seçimlerde bir saldırı olursa oraya bir soru işareti koymak lazım” sözleri anımsatılan Kılıçdaroğlu, saldırının ardından İçişleri Bakanı’nın partisinin Genel Sekreterini aradığını, Başbakan Davutoğlu ise kendisini aradığını belirten Kılıçdaroğlu, “Beni üzen neydi biliyor musunuz? Bir gün sonra aradı Sayın Cumhurbaşkanı failin ismini verdi. Failin ismini verecek olan ya Başbakandır ya İçişleri Bakanıdır. Öyle anlaşılıyor ki, İçişleri Bakanı Başbakan atlanıyor, Cumhurbaşkanına bilgi veriliyor. Dramatik olanı bu. Bu ülke iyi yönetilmiyor. Asıl sorumlusu  kim bu ülkenin, yasalara göre Davutoğlu, fiili durumda Davutoğlu, konu mankeni. Böyle bir Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanının kalkıp da böyle bir açıklama yapması şu anlama geliyor, ‘bu hükümette iş yok, Davutoğlu’nda hele hele hiç iş yok. Her an bir patlama olabilir, HDP kendisine komplo kurabilir, dolayısıyla hepimizin dikkatli olması lazım.’ Siz nesiniz? Siz kimsiniz? Siz bu ülkeyi yönetmekten sorumlu değil misiniz? Ortada sağlam bir veri olmadan, bir belge olmadan, yasa dışı da olsa bir telefon kaydı olamadan bir Cumhurbaşkanı böyle bir cümle kurabilir mi? Bu ülkede demokrasi, hukuk bitmiş vaziyette. Bir kişinin dudağından çıkan iki sözcük savcı tarafından, hakim tarafından, müsteşar tarafından, bakan tarafından yasa maddesi olarak kabul ediliyor. Güvensiz bi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@