Kılıçdaroğlu: Davutoğlu'na Sormak İsterim O 2 Canlı Bomba O Listede Var Mıydı Yok Muydu? (2)

"TÜRKİYE, ORTADOĞU BATAKLIĞININ GÖBEĞİNDE"

Haberler 13.10.2015, 22:46
Kılıçdaroğlu: Davutoğlu'na Sormak İsterim O 2 Canlı Bomba O Listede Var Mıydı Yok Muydu? (2)
"TÜRKİYE, ORTADOĞU BATAKLIĞININ GÖBEĞİNDE"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemi değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, "Türkiye Ortadoğu bataklığının göbeğinde. Radikal unsurlar, Türkiye'yi yuvalanacak bir yer olarak görmeye başladılar. Türkiye'de uyuyan hücreleri var. Uyuyan hücrelere gerekli talimatlar verildiğinde gereğini yapıyorlar. Gravatlı insanlar belli olmuyorlar. IŞİD'i değil gazetecileri, politikacıları takip edin derseniz bu noktaya gelinir" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca terör ve gündeme ilişkin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile perşembe veya cuma günü görüşebileceklerini de kaydetti.


"RUSYA'NIN SURİYE'DE BULUNMASI, ZATEN SURİYE'NİN DAVETİ ÜZERİNE OLAN BİR ŞEY"

Rusya'nın Türkiye hava sahasına girmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse kendi hava sahasına başka bir ülkenin uçağını görmek istemez. Rusya'da bunu kabul etti, hata olduğunu söyledi. Bir kavganın olmaması bence olumlu bir sonuç. Rusya'nın Suriye'de bulunması, zaten Suriye'nin daveti üzerine olan bir şey. Suriye'nin Rusya için ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Biz Ortadoğu'ya mal satardık. Bütün bunlarla ilişkilerimiz bozuldu. En büyük zararı iş dünyası gördü" açıklamasında bulundu.


"PYD TERÖR ÖRGÜTÜ MÜDÜR?"

PYD terör örgütü müdür? sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Bize yönelik bir saldırı olursa, adı ne olursa olsun terör örgütüdür. Uluslararası bir tanım vardır. PYD buna uyuyorsa terör örgütü deriz" dedi.


"HÜKÜMETİN PKK İLE NE GÖRÜŞME YAPTIĞINI BİLMİYORUZ"

PKK'nın eylemsizlik kararını değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, "PKK'nın silahlarını teslim etmesi lazım. Terör yoluyla bir hakkın elde edilmesi mümkün değil. Türkiye kendi sorununu çözebilecek kapasitededir. Teslim olacaklar. Tüm sorunlarını çözer Türkiye. Hükümetin PKK ile ne görüşme yaptığını bilmiyoruz. Birinci sınıf demokrasiyi getirir, insan haklarına saygıyı getirirseniz çözülmeyecek sorun yok. Bu sorunu ancak ve ancak CHP çözer" ifadelerini kullandı.


"TIRLARLA GÖNDERDİĞİMİZ SİLAHLAR DA BİZE GERİ DÖNDÜ"

Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'da radikal gruplara verilen her silah bir süre sonra Türkiye'ye dönebilir. TIR'larla gönderdiğimiz silahlar da bize geri döndü" dedi.


"SURİYE'DE BİR SORUN YOKTU DÜĞMEYE TÜRKİYE BASTI"

Kılıçdaroğlu, "Suriye'de bir sorun yoktu. Biz değiştirdik. Düğmeye Türkiye bastı. Büyük devletler Ortadoğu'da güç sahibi olmak için geliyor. Şimdi Türkiye hiçbir şey yapamıyor" dedi.


"KÜRT SORUNU 4 TEMEL KRİTERE UYARAK BİZ ÇÖZERİZ DİYORUZ"

Kürt sorununun nasıl çözüleceğine ilişkin Kılıçdaroğlu, "4 temel kritere uyacaksınız. Samimi ve dürüst olacaksınız. Gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. Halka hesabını veremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayacaksınız. Bu sorunu parlamentoda çözüp halka bilgi vereceksiniz. Bunlar yanlışı burada yaptılar. İlk düğme yanlış iliklendi. Kendi sorunlarımızı çözebiliriz. Sorunun ne olduğunu biliyoruz. Neden birilerine danışıp akıl alıyoruz. (Abdullah Öcalan ile olan görüşme) Bizde akıl yok mu? Demokrasiden, düşünce özgürlüğünden neden korkuyorsunuz? Siz korkuyorsanız özgüveniniz eksik demektir. Birisi bir şey dedi diye Türkiye batmaz. Korkmayacaksınız. Bu sorunu çözemeyen politikacılardır. Asıl sorun politikacılarda. Gittikçe büyüdü sorun. Bu ülkenin kurucu partisi biziz. Ülkenin geleceğinden, bütünlüğünden biz sorumluyuz. Onun için bu sorunu biz çözeriz diyoruz" açıklamasında bulundu.


"7 HAZİRAN SONRASINDA HÜKÜMET KURAMAYANLARI DEMOKRATİK YOLDAN CEZALANDIRALIM"

Kılıçdaroğlu, "Huzur içinde bir seçime gidelim. Düşünerek sandığa gidelim. Bu tabloyu yaratanların, 7 Haziran sonrasında hükümet kuramayanları demokratik yoldan cezalandıralım" dedi.


KOALİSYON HANGİ ŞARTLARDA KURULUR? 

Kılıçdaroğlu koalisyon hükümetinin şartlarına ilişkin, "Türkiye bir hukuk devleti olacaksa, dış politikasını 180 derece değiştirecekse, ekonomi güçlendirilecekse, eğitim sistemi yeniden ele alınırsa, Kürt sorunu çözülecekse koalisyon kurulur" dedi.

Hakime TORUN / ANKARA (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@