Kılıçdaroğlu: 1 Kasım'da Saltanat Yıkıldı, Şimdi De Birilerinin Saltanatı Var

TEKİRDAĞ(ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım 1922&rsquo...

Haberler 29.10.2015, 20:50
Kılıçdaroğlu: 1 Kasım'da Saltanat Yıkıldı, Şimdi De Birilerinin Saltanatı Var

TEKİRDAĞ(ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım 1922’nin saltanatın yıkıldığı tarih olduğunu hatırlatarak, “Şimdi de birilerinin saltanatı var. Birilerinin ağzından çıkan kanun hükmünde oluyor. Birileri konuşacak, savcı harekete geçecek, birileri konuşacak, hakim harekete geçecek, birileri konuşacak, devletin bütün kurumları harekete geçecek. Hukuk ayaklar altında. Düşünebiliyor musunuz, hangi noktaya geldik. Televizyon kanalları kapatılıyor. Gazeteler yasaklanıyor. Askeri dönemde bununla karşılaşmadık, böyle bir olay yaşamadık. Televizyon kanalları niye kapatılır? Eğer mevcut iktidarı övseydi, hiçbirisi kapanmazdı. Hatta ceplerine para bile koyarlardı” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Çorlu’da düzenlenen mitinginde vatandaşlara seslendi. Kendisinin bu ülke için çalışacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Bugün Cumhuriyetimizin 92. yılı genç bir cumhuriyetimiz var. Mustafa Kemal Atatürk der ki, ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir.’ Aslında bununla saltanatın nasıl yıkıldığını, bütün yurttaşlara kimin sahip çıkması gerektiğini söylüyor. Halkın kendi kaderini belirleyeceğini söylüyor” dedi.

 

-“ŞİMDİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KOLTUĞUNDAYIM”-

 

Kendisinin bu başarısını ve bu noktaya gelişini cumhuriyete borçlu olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Anadolu’nun kuş uçmaz, kervan geçmez bir köyünde doğdum. 7 kardeşiz. Üniversiteye giden sadece benim. Annem okuma yazama bilmezdi, Allah rahmet eylesin. Ablam da okuma-yazma bilmez. Çalıştım, devlette önemli önemli görevler yaptım. Milletvekili oldum sonra ve şimdi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğundayım. Ben bunu cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum” ifadelerini kullandı.

 

-“ASKERİ DÖNEMDE BUNUNLA KARŞILAŞMADIK”-

 

1 Kasım’ın saltanatın yıkıldığı tarih olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Şimdi de birilerinin saltanatı var. Birilerinin ağzından çıkan kanun hükmünde oluyor. Birileri konuşacak, savcı harekete geçecek, birileri konuşacak, hakim harekete geçecek, birileri konuşacak, devletin bütün kurumları harekete geçecek. Hukuk ayaklar altında. Düşünebiliyor musunuz, hangi noktaya geldik. Televizyon kanalları kapatılıyor. Gazeteler yasaklanıyor. Askeri dönemde bununla karşılaşmadık, böyle bir olay yaşamadık. Televizyon kanalları niye kapatılır? Eğer mevcut iktidarı övseydi, hiçbirisi kapanmazdı. Hatta ceplerine para bile koyarlardı. Gazeteler sansüre uğruyor. Gazeteci ölümle tehdit ediliyor. Bir gazete başında iktidar partisinin milletvekili gece yarısı basılıyor. Şimdi o kişi Başbakan ile yan yana fotoğraf veriyor. Türkiye’nin hangi noktaya geldiğini bilmenizi isterim, 1 Kasım seçimleri diğer seçimlere benzemiyor. Düşünerek gideceğiz sandığa” diye konuştu.

 

-“BÖLÜNDÜK, BİRLEŞMELİYİZ”-

 

Refahı ve huzuru isteyenlerin bu ülkede çoğunlukta olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Aslında biz milyonlarız, ama biz bölündük. Kimisi A partisinde, kimisi B partisinde, kimisi C partisinde. Refahı huzuru isteyen bütün yurttaşlarıma açık çağrıda bulunuyorum, eğer siz Türkiye’yi ateş çemberinden çekip çıkarmak istiyorsanız, eğer siz PKK belasının yanına IŞİD belasını da koyan bir anlayıştan kurtulmak istiyorsanız, eğer siz bu ülkede herkesin refah içinde yaşamasını istiyorsanız, bölünmenin zamanı değil. Birleşeceğiz, nerede? Adres belli, altı ok, Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.

 

-“ARMUT MU TOPLUYORDUN SEN?”-

 

AK Parti’nin kendi seçim beyannamesini kopyaladığını belirten Kılıçdaroğlu, “Şimdi çıkmış biz de askeri ücreti 1300 lira yapacağız, 13 yıldır ne yapıyordun, armut mu topluyordun sen? Neden Türkiye’nin sorunlarıyla ilgilenmedin?” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@