Kılıçdaroğlu (1): Demokrasi Ve Hukuk Askıda

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İpek-Koza Grubuna kayyum atanmasına ilişkin, ...

Haberler 27.10.2015, 12:25
Kılıçdaroğlu (1): Demokrasi Ve Hukuk Askıda

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İpek-Koza Grubuna kayyum atanmasına ilişkin, “Cumhuriyet savcısı eğer bir yazıyla, mahkeme kararı olmadan bir gruba kayyum atayabiliyorsa orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha da vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidar partisine yakın olanlarıdır. Şimdi, bilinçli bir operasyon yapıldığını, orayı ele geçirmek için özel bir çaba harcandığını adeta kamuoyuna haykırarak söylüyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu NTV özel yayınında soruları yanıtladı. Partisinin genel merkez binasına yapılan silahlı saldırıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Dün akşam uçaktan İstanbul’a indikten hemen sonra, Genel Sekreterimiz aradı, genel merkeze 5 el silah sıkıldığını ifade etti. İçişleri Bakanlığının kendisini aradığını, olay yakından izlediklerini ifade etti” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun telefonla arayarak, “geçmiş olsun” dileklerini ilettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Büyük bir dikkatle oyu takip ettiklerini ifade ettiler ve olayın aydınlanacağını da bildirdiler. Kendilerine teşekkür ettim, ayrıca nazik telefonları için” dedi.

-“HANGİ GEREKÇEYLE ATEŞ EDERLER ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”-

Kılıçdaroğlu, “Hangi gerekçeyle ateş ederler anlamakta zorlanıyorum. Sonuçta biz düşüncelerimizi açıklıkla ifade eden bir siyasi partiyiz. Gizli, kapaklı işimiz yok. Herkes bizim düşüncelerimizi beğenecektir diye bir beklentimiz de yok ama farklılıklara artık tahammül etmemiz gerekir. Türkiye gergin bir toplum olmaya başladı. Birbirimize mesafe koymaya başladık. Türkiye’nin bu gergin ortamdan çıkılması lazım. Daha huzurlu bir ortama ihtiyacımız var. Bu gerginliği yaratan siyasiler, siyasetin bu gergin atmosferi beslememesi lazım. Daha yumuşak bir dilin kullanılmasında büyük yarar var. Umarım Türkiye bu gergin ortamdan kurtulmuş olur” diye konuştu.

-KOZA GURUBUNA KAYYUM ATANMASI-

İpek-Koza Grubuna kayyum atanmasına ilişkin, Türkiye’de can ve mal güvenliği olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu kaygı iş dünyasında da, yabancı sermayede de yoğun olarak var. Her an sizin mal varlığınıza el konulabilir, ölçü makul şüphe. Makul şüpheyle, mal varlığınıza el koyabilirler, sizi tutuklayabilirler, dosyanıza gizlilik kararı koyabilirler, avukatınız bile neden tutuklandığınızı öğrenemez. Bu tablonun kesinlikle değişmesi lazım.  Burada iki temel sorun alanı var, birincisi; cumhuriyet savcısı eğer bir yazıyla, mahkeme kararı olmadan bir gruba kayyum atayabiliyorsa orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha da vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidar partisine yakın olanlarıdır. Bu şu anlama geliyor, yargının bağımsız olmadığı, tamamen iktidarın emrinde olduğu. Şunu yapabilselerdi, öyle kayyum atarlardı ki herkes onun tarafsızlığı konusunda endişe duymazdı. Fakat şimdi oraya bilinçli bir operasyon yapıldığını, orayı ele geçirmek için özel bir çaba harcandığını adeta kamuoyuna haykırarak söylüyorlar. Bu demokrasi açısından ciddi bir zaaf.

Savcıya sormak gerekiyor, hangi gerekçeyle siz el koyuyorsunuz? Varsa cezasını kesersiniz, gereğini yaparsınız ama mal varlığına el koymak asla doğru değil ve kabul edilemez. Bu şu anlama da geliyor, eğer buna medya organları, aydınlar, barolar, üniversiteler ciddi bir tepki göstermezse, iktidar bir savcının yazısıyla istediği medya grubuna, istediği holdingin mallarına el koyabilir, kayyum atayabilir, ‘bundan sonra ben yönetirim, kayyumu da istediğim adamlardan atarım’, bu yol açılmış olur. Bu yol demokrasi açısından en ciddi engellerden birisidir. Sadece bizde değil, bütün uygar dünyada kaygı yaratır.”

-ŞAHİN’İN SÖZLERİ: “BU HALKA YAPILAN BİR ŞANTAJ”-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in “Eğer sandıktan 7 Haziran sonuçlarına benzer bir sonuç çıkarsa korkarım yeniden seçim konuşulmaya başlanacak” sözlerini ise şantaj olarak nitelendirdi. Kılıçdaroğlu, “Seçime gidiyoruz, bir sonraki seçimin hesabı yapılıyor. Şimdi daha oy kullanılmaya başlanmadan önce, ‘Bak ha benim istediğim sonucu vermezsen seni bir daha sandığa götüreceğim’ diyorlar. Bu doğrudan doğruya halka yapılan bir şantaj. Bu şu anlama da geliyor, ‘Ben ne sizin oyunuza ne de size saygı duyuyorum.’ Bu çok ağır ifade, seçim öncesi böyle bir şeyi ifade etmek, halka ‘ben size güvenmiyorum’ mesajı vermek, çok ağır bir şey, bir demokrasi de olmaması gereken bir şey. Bir başka endişe de burada şu, ‘ya bana oy verirsiniz ya da ben sizi sürekli sandığa gitmeye mahkum ederim.’ Bunu asla doğru bulmuyorum.”  

-“BİR DAYATMA KÜLTÜRÜ TOPLUMA ENJEKTE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”-

Davutoğlu’nu son ziyaretinde, ‘siyaset kurumunun çözüm üretemediği algısı toplumda giderek güçleniyor, bu da en çok siyaset kurumuna zarar veriyor’ dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ülkenin sorunları ve çözülmesi lazım. Bir ortak paydamızın olması lazım. Terörü bitirme, bütün siyasal diyorlar, bir araya gelelim nasıl bitireceğimizi konuşalım. Ekonomide ciddi sorunlar var, bir araya gelelim, nasıl aşılacaksa programını yapalım. Koalisyonsa koalisyon. 7 Haziran’dan sonra ortaya çıkan şartlar, CHP’nin uzlaşmaz bir kimlik sergilemesine engel oldu. Ülkenin bu kadar ağır sorunu varken, bundan kaçarsak ‘bu doğru değildir, halka güven vermeyiz’ dedik. Şiyemdi Sayın Şahin’in söylemi, ‘biz halka güvenmiyoruz’ diyor. Bir dayatma kültürü topluma enjekte edilme çalışılıyor, ‘bana oy vereceksin, kesinlikle beni, iktidara taşıyacaksın, yoksa ben sana gösteririm’, bu doğru değil.”

-“BÖYLE BİR YÖNETİM KRİZİ İLK KEZ BAŞIMIZA GELDİ”-

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yana bir kaygınız var mı?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Ben Erdoğan’dan çok Davutoğlu’nun bağımsız bir iradesi var mıdır yok mudur, bu sorgulanmalı. Erdoğan, makamı gereği, anayasaya göre sorumluluğu olmayan bir kişi ama ülkeyi yönetecek olan, sorumluluğu tümüyle üstlenecek olan Başbakan. Başbakan’ın da özgür bir iradesi yok, ülkeyi nasıl yönetecek. Ülkeyi kim yönetiyor belli değil. Böyle bir yönetim krizi ilk kez başımıza geldi. Bu tablonun ivedilikle değişmesi lazım” dedi. (ANKA/DEVAM)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@