Kesilmekten Kurtarılan Atlar, Engelli Çocukları Rehabilite Edecek

ADANA'da son anda kaçak olarak kesilmekten kurtarılan 24 yılkı atı, üzerine bindirilen otistik ve diğer engelli çocukları hipoterapi (at terapisi) yöntemiyle rehabilite edecek.

Haberler 16.10.2015, 13:08
Kesilmekten Kurtarılan Atlar, Engelli Çocukları Rehabilite Edecek
Yusuf BAŞTUĞ/ADANA, (DHA)- ADANA'da son anda kaçak olarak kesilmekten kurtarılan 24 yılkı atı, üzerine bindirilen otistik ve diğer engelli çocukları hipoterapi (at terapisi) yöntemiyle rehabilite edecek.

Merkez Yüreğir İlçesi'nde belediye zabıta ekipleri, 30 Mart'ta bir alanda kaçak at kesildiği yönünde ihbar aldı. Olay yerine baskın yapan ekipler, kesilmeyi bekleyen 24 at buldu. Atların 5'inin hamile olduğu belirlendi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alınıp adli ve cezai işlem uygulandı. Son anda kesilmekten kurtarılan atlar, Adana Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından bir kamyona yüklenerek hayvan barınağına götürüldü.

'ÖNÜMÜZDEKİ AY BAŞLAYACAK'

Barınakta uzun süredir insana alıştırılan atların hipoterapi yöntemiyle engelli çocukların rehabilitesinde kullanılacağını açıklayan Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Fatih Karyandı, şunları kaydetti:

"Ata bindirilen çocuklar, dengede durmayı öğrenecek, kasları çalışacak. Ayrıca çok güzel vakit geçirip eğlenecek. Buna 'hipoterapi' deniliyor. İşte bu engelli çocuklara yönelik ne yapacağımızı düşündük. Down sendromlu, otistik ve diğer engelli çocukları atlarla birlikte rehabilitasyon amaçlı proje üzerinde çalıştık. Barınak çalışanlarımıza da eğitim veriyoruz. İnşallah atları kullanarak önümüzdeki ay bu terapiye başlayacağız. Bu terapi için barınağımız içerisinde özel bir yer yaptık. Bu atların çoğu yılkı atlarıydı, yani dağda gezen, başı boş atlardı. Sucuk yapılmak üzere kesilecek hayvanlardı. Ekipler kurtarmıştı. Uzun süredir bu proje için eğitimleri ve bakımları yapılıyor. Daha önce insanı görünce kaçan hayvanlar şimdi yanımıza geliyor. İnsanla birlikte olmayı öğrettik atlara. Engelli çocuklarımızı bu atlara bindirip gezdirerek rehabilite edilmelerini amaçlıyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@