Kerkük Köylerinde Peşmerge-Işıd Çatışmaları

Kerkük’ün köylerinde Peşmerge ile IŞİD arasında çatışmalar yaşanıyor. Peşmerge güçlerinin Kerkük’ün güneyinde IŞİD mensuplarının saldırılarını peş peşe püskürttüğü ifade edilirken,100 dolayında IŞİD’linin öldürüldüğü, 3 Peşmerge’nin de öldüğü bildiriliyor.

Haberler 06.07.2015, 13:53
Kerkük Köylerinde Peşmerge-Işıd Çatışmaları

ERBİL(ANKA) - Kerkük’ün köylerinde Peşmerge ile IŞİD arasında çatışmalar yaşanıyor. Peşmerge güçlerinin Kerkük’ün güneyinde IŞİD mensuplarının saldırılarını peş peşe püskürttüğü ifade edilirken,100 dolayında IŞİD’linin öldürüldüğü, 3 Peşmerge’nin de öldüğü bildiriliyor.   

 Rûdaw’a konuşan Peşmerge Güçleri Komutanı Tümgeneral Westa Rasul, IŞİD örgütünün dün gece 6 koldan karargahlarına saldırdığını belirtti. Tümgeneral Rasul, “Örgütün bölgedeki hareketlenmeleri hakkında istihbaratımız vardı. Bu nedenle saldırılara sert bir şekilde karşılık verebildik” dedi.

Bölgede Peşmerge Güçleri’nin 5 tugayı bulunduğunu aktaran Peşmerge Komutanı, örgütün sadece Murra köyünde birkaç saatliğine ilerleme kaydettiğini söyledi. Rasul, çatışmalarda 3 Peşmergenin öldüğünü, 10 Peşmergenin de yaralandığını anlattı.

 Çatışmalarda, çoğu koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 100 dolayında IŞİD mensubunun öldürüldüğü bildirilirken  Rûdaw’a kouşan Kerkük İlçeler ve Nahiyeler Polis Müdürü Tümgeneral Serhad Kadir ise,  Peşmerge Güçleri’nin, IŞİD’e geçen bölgenin kontrolünü yeniden aldığını belirtti.

 Haberde  Peşmerge Güçleri’nin 13 Mart 2015’te Kerkük’ün güneyinde gerçekleştirdiği operasyonda 3 yerleşke ve 12 köyü kurtardığı da kaydediliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@