Kemal Zeybek:Milli Davalarda Bir Bütünüz!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek,’’( KİT) Kamu İktisadi Teşebbüsleri komisyonunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 2017, 2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarının görüşüldüğü toplantıda; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ülkemizin en önemli kuruluşlarından birisidir açıklamasında bulundu..

Gündem 07.02.2020, 09:57 07.02.2020, 10:03
Kemal Zeybek:Milli Davalarda Bir Bütünüz!

Teknolojinin en yüksek standartlarında petrol aramak için ne gerekiyorsa temin edilmeli ve ülkemizin hakkı olan sahalarda son teknolojilerle arama faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereken desteğe toplum olarak hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ortak değerler konusunda toplumumuz gerekli hassasiyeti her zaman göstermiş, gelecekte de göstereceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Zeybek,‘’Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 2017, 2018 yıllarına ait bilançolar incelendiğinde; Kurumun borç yükünün fazla olduğu görülmektedir. Kurumun mali yapısının düzeltilmesi için gerekli destekler sağlanmalı ve rekabet gücü artırılmalıdır. Büyük ölçekli yatırımların analizleri iyi yapılmalı, gerekiyorsa bütçede daha çok ödenek ayrılmalı ”dedi.

Zeybek,‘’Ülkemizde tüketilen petrolün %7’si yerli kaynaklardan karşılandığı, kalan %93’lük kısmın ithalat yolu ile karşılandığı gerçeğinden hareketle; Milli kuruluşumuz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına önemli görevler düşmektedir. Ülkemizin hakkı olan sahaların tamamında gerekli sondaj çalışmaları ile petrol arama işini hızlandırmalı ve dış ülkelere bağımlılığımız azaltılmalıdır. Yabancı ülke sınırları içerisinde yapılacak yatırımlarda anlaşma metinleri ülke ve kurumun çıkarlarını koruyacak biçimde hazırlanmalıdır.”

AR-GE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİMELİDİR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:

’’Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının çıkarlarını korumak, ülkemizin çıkarlarını korumak demektir. Kurumun çeşitli firma ve şahıslarla olan mahkeme süreçleri iyi takip edilmelidir. Kurum içerisinde kariyer ve liyakat kurallarının geçerli olması ülkemizin yararına olacaktır.  İktidar ve muhalefet partilerinin ortak amacı yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılarak ekonomiye katkı sağlamasıdır. Ülkemizin zenginleşmesinden bütün yurttaşlarımız faydalanacaktır.

 Zeybek,’’ İnsan kaynakları ve teknolojik gelişmelere gerekli yatırımlar yapılarak; ülke dışından gelebilecek alet ve makineler yerine yerli üretim kullanmalıyız. Yurt dışına giden beyin göçünü tersine çevirerek, yurt dışına giden yetişmiş insan gücümüzü ülke kaynaklarının çıkartılması ve işletilmesinde değerlendirmeliyiz. Ar-Ge çalışmalarına yeterli kaynak ayrılarak gerekli çalışmaların yapılması rekabet gücümüzü ve zenginliğimizi artıracaktır’’dedi.

"Kamu Gündemi mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kamu Gündemi'ni twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@