Kemal Kılıçdaroğlu adaylık açıklaması! ''Herkes aday olma hakkına sahiptir''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu'nun Abdullah Gül söylemi sonrası adaylık konusunda açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu adaylık açıklaması! ''Herkes aday olma hakkına sahiptir''

Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu'nun Abdullah Gül söylemine karşı birtakım açıklamalarda bulundu. 6'lı masanın seçime az bir süre kala halen ortak adaylarını açıklamamaları millet ittifakını destekleyen seçmenlerde soru işareti oluşturmaya başlattı. Kılıçdaroğlu'nun aday olması dahilinde çok tepkinin geleceği ve destek verilmeyeceği yönünde ortaya birçok iddia atıldı. Sosyal medya platformlarında vatandaşlar millet ittifakının bir an önce ortak adayı açıklayıp seçim startı verilerek birlikte hareket edilmesi yönünde ciddi talepleri yer alıyor. Gelişen olaylar dahilinde şimdilik sadece muhalefet parti liderleri ortaya atılan ifadelere açıklık getirmektedir. 

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun Abdullah Gül hakkında konuşmaları sonrası Kılıçdaroğlu, ''Biz altı lider yeni seçilecek cumhurbaşkanı ile birlikte yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Temel konularda mutabıkız. Ancak henüz masada isimlendirme yapmadık. Herkes aday olma hakkına sahiptir. Elbet sayın Gül de'' dedi.

Kılıçdaroğlu'na yöneltilen Abdullah Gül'ün aday olma ihtimali sorusuna, ''Herkes aday olma hakkına sahiptir. Elbet sayın Gül de. İnsanlar aday olarak görmek istediği kişilerin adını telaffuz edebilir. Bizim 6'lı masada isim değerlendirmemiz yok'' yanıtını verdi.

İSTANBUL VE ANKARA BELEDİYE BAŞKANLARI HAKKINDA

Kılıçdaroğlu, ''Biz altı lider yeni seçilecek cumhurbaşkanı ile birlikte yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Temel konularda mutabıkız. Ancak henüz masada isimlendirme yapmadık. İstanbul, Ankara, öteki belediye başkanlarımız gayet güzel çalışıyorlar. Görevlerinin gereğini yerine getiriyorlar'' dedi.

6'LI MASADA ADAYLIK KARIŞIKLIĞI

Saadet Partisi lideri Karamollaoğulu'nun, 6'lı masada Cumhurbaşkanı adayı görüşmelerine yönelik Abdullah Gül teklifi verdiği ortaya çıktı. Abdullah Gül'ün tecrübeli ve işi yapabilecek en iyi aday olması göz önünde bulundurularak, ''Abdullah Bey'in öyle bir intiba doğuracak adımlar atması bence menfi değil müspettir, bir tecrübesi var'' diyerek teklifini verdi.

KARAMOLLAOĞLU, ''ADAY OLABİLİRİM'' 

Karamollaoğlu'ndan adaylık açıklaması, ''Bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde hiç müzakere edilmedi. Geçen sefer Abdullah Bey'in adaylığını ben teklif etmiştim kabul görmüştü ama o zamanki şartlar altında önceden cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan edenler başta Meral Hanım olmak üzere bir ittifak sağlanamadı. Sağlansaydı o da seçilir miydi seçilmez miydi ayrı bir konu. Bugün Abdullah Bey'in öyle bir intiba doğuracak adımlar atması bence menfi değil müspettir. Düşünülebilir. Olur ya da olmaz ama şuan için kesin bir fikir ifade etmek doğru değil. Ama Abdullah Bey'in bir tecrübesi var. Aynı zamanda buradaki tavrı da net. Geçen sefer "aday olabilirim ittifak olursa" demişti. O da gündeme gelebilir, ben bunu garipsemem.'' ifadelerini kullandı.