Kayyum Kararı Veren Hakim Hsyk'ya Şikayet Edildi

ANKARA (ANKA) - Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Bugün-Kanaltürk Televizyonu ve Bug&uum...

Haberler 04.11.2015, 15:35
Kayyum Kararı Veren Hakim Hsyk'ya Şikayet Edildi

ANKARA (ANKA) - Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Bugün-Kanaltürk Televizyonu ve Bugün-Millet Gazetelerine kayyum atanması kararını veren Ankara 5. Sulh Ceza Hakimi Yunus Süer’i, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet etti.

Çok kısa bir süre içerisinde 71 çalışanın işine son verdiği öğrenilen kayyumın taraflı olduğuna dikkat çekilen şikayet dilekçesinde kararın; Anayasa’ya, Türkiye’nin de tarafı olduğu uluslararası antlaşmalara aykırı olduğu belirtildi.

Dilekçede şu görüşlere yer verildi:

“Yunus Süer’in verdiği kayyum atama kararının açıkça ifade özgürlüğünü ihlal etmesi ve temel hak ve özgürlüklerin korunması ile hukuk güvenliğinin sağlanması konusundaki görevlerini yerine getirmemesi sebebiyle Sayın Yüksek Kurulunuzca inceleme başlatılması talep edilmektedir. Medya şirketlerine yönelik kayyum kararı, iletişim özgürlüğünü ciddi biçimde tehdit etmektedir ve kayyumların medyaya yansıyan uygulamaları basın organlarının sansürü anlamı taşımaktadır. Bu karar, Anayasa ve Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası insan hakları belgelerine açıkça aykırı olması sebebiyle hukuka aykırı niteliktedir.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına da atıf yapılan dilekçede, kayyumların editoryal tercihleri değiştirmesinin demokratik olmadığı da vurgulandı.

Dilekçede kısaca şu ifadeler kullanıldı:

“Kayyumlar işlemleri ile medya organlarının editoryal tercihlerini etkileyebilecek durumdadır ve fiilen bunu gerçekleştirmişlerdir.

Anılan şirketlere bağlı medya organlarında haber yayınları kesilmiştir.

Mahkeme kararı ile kayyumlara verilen yetkinin içeriği belirsizdir ve kayyumlar, haber yayınlarını engellemek suretiyle, fiilen sansür uygulamışlardır.

Bu çerçevede karara dayanak madde hukuk güvenliğinden uzaktır ve uygulanabilecek tedbirleri ilgililerin öngörebileceği şekilde düzenlememektedir.

Yargıç, temel hak ve özgürlüklerin korunması konusundaki asli görevini ifa etmemiştir.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@