Kayıp Hacının Ölüm Haberi Geldi

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nden hac ibadeti için Suudi Arabistan'a giden ve Mina'daki izdihamın ardından kaybolan 72 yaşındaki Turgut Kuru'nun ölüm haberi ailesine iletildi.

Haberler 05.10.2015, 22:39
Kayıp Hacının Ölüm Haberi Geldi
(DHA) - MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nden hac ibadeti için Suudi Arabistan'a giden ve Mina'daki izdihamın ardından kaybolan 72 yaşındaki Turgut Kuru'nun ölüm haberi ailesine iletildi. Cenazesi Mekke'ye defnedilen Turgut Kuru için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyanet Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Muğla kafilesiyle 21 Ağustos'ta Dalaman'dan uçakla Suudi Arabistan'a giden emekli terzi Turgut Kuru, hac ibadetini yerine getirecekti. Kuru, 24 Eylül'de Mekke kentinin 5 kilometre dışındaki Mina'da yaşanan izdihamda kayboldu. İzdihamdan birkaç saat önce şeytan taşlamadan dönerken, kafiledeki arkadaşlarına yorulduğunu söyleyen ve dinlenmek için ayrılan Kuru'dan bir daha haber alınamadı. Kuru'nun da içinde yer aldığı hacılardan oluşan Dalaman 1'inci Kafile 2'nci Grup, 28 Eylül'de uçakla Dalaman'a geldi. Ancak kaybolan Kuru, kafilede yer almadı.

PARMAK İZİNDEN TEŞHİS EDİLDİ

7 gündür Mekke'den gelecek haberi bekleyen Kuru'nun Eldirek Mahallesi'ndeki ailesine acı haber öğle saatlerinde ulaştı. Turgut Kuru'nun oğlu Adil Kuru'yu cep telefonundan arayan Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak, cenazenin Mekke'deki bir hastanede parmak izinden teşhis edildiğini söyledi. Koçak, Kuru'nun Mekke'deki Makber-i Şuheda-i Haram'a (Kabe Şehitleri Mezarlığı) defnedildiğini kaydetti.

GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Acı haberin ailesine ulaşmasının ardından Kuru için ikindi vakti Eldirek Hacı Bayram Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu tarafından kıldırılan cenaze namazına Kuru'nun yakınları ve mahalleli katıldı. Kuru'nun hac ibadetini tamamladıktan sonra yaşamını yitirdiğini anlatan Kadıoğlu, helallik istedi.

'BABAMDAN ALACAĞI OLAN BİZE SÖYLESİN'

Namaz öncesi Kadıoğlu'dan mikrofonu alarak cemaate seslenen Adil Kuru, helallik isteyerek babasının ticaretle uğraştığını söyledi. Babasının kendilerinin bilmediği borçları olabileceğini belirten Kuru, "Babamdan alacağı olan varsa bana ya da kardeşime söylesin. Borcu varsa ödemeye hazırız. Allah hepinizden razı olsun" dedi.

Konuşmaların ardından Turgut Kuru için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Kuru'nun oğulları Adil ve Mehmet Kuru ile kardeşleri Vedat, Ersoy ve Recep Kuru taziyeleri kabul etti. Cenazeden sonra Turgut Kuru'nun evinde Kuran okundu. Babasının ölüm haberini öğle saatlerinde aldığını anlatan Adil Kuru, tek tesellilerinin belirsizliğin sona ermesi olduğunu söyledi. Kimliği olmadığı için teşhiste geç kalındığını anlatan Kuru, "Babamı hastanede parmak izinden teşhis etmişler. İzdihamın yaşandığı yerde olamayacağı belirtildi, ancak hangi sebeple öldüğüne ilişkin net bilgi yok" dedi.

Kardeşi Vedat Kuru ise kutsal topraklara gidip Turgut Kuru'nun defnedildiği mezarlığı ziyaret edeceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@