Katar Türkiye'ye 10 milyar dolar yeni kaynak girişi yapacak

Türkiye'de geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan tarafından ülkeye 5 milyar dolar geleceğinin doğrulanması ile birlikte Reuters'de Katar ile yapılan görüşmelerin sona geldiği ve haber doğrultusunda 10 milyar dolar yeni kaynak girişi yapacaklarını açıkladı.

Katar Türkiye'ye 10 milyar dolar yeni kaynak girişi yapacak

Katar Türkiye'ye 10 milyar dolar yeni kaynak girişi yapacak - Türkiye'de geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan tarafından ülkeye 5 milyar dolar geleceğinin doğrulanması ile birlikte Reuters'de Katar ile yapılan görüşmelerin sona geldiği ve haber doğrultusunda 10 milyar dolar yeni kaynak girişi yapacaklarını açıkladı.

Türkiye'ye Katar tarafından 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak giriş sağlanması için görüşmelerde sona gelindi. Buna göre ise kaynağın 3 milyar dolara ulaşan bölümünün de bu yıl içerisinde gelmesi bekleniyor.

Reuters'a bilgi veren üst düzey yetkili bir kişinin "liderler düzeyinde yapılan ziyarette ele alındığını" söylerken bir başka yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar bölümünün eurobond şeklinde olabileceğini söyledi. Haber şimdiye kadar üç kişi tarafından doğrulanırken Katar resmi kaynakları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama gelmedi. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçtiğimiz yıllarda Katar Merkez Bankası ile önce 5 sonrasında ise 15 milyar dolara ulaşan bir swap anlaşması imzalamıştı.

BİRKAÇ YÖNTEM ÜZERİNDE KONUŞULUYOR

Üst düzey yetkili tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

"Katar'dan Türkiye'ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son aşamasına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir.

"Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde bazı kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç yöntem üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler düzeyinde yapılan ziyaretlerde de bu konu ele alındı."

 

Kamu Gündemi'ni Twitter'dan takip etmek için tıklayın!