Karadeniz'de Çok Daha Büyük Felaketler Olacak...

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güngör, Artvin’de yaşanan sel felaketinin sorumlusu olarak bilinçsizce hayata geçirilen projeleri gösterirken, “Sel felaketlerinin olabileceğini ülkenin mühendisleri olarak defalarca anlattık. Ancak sesimizi duyan olmadığı gibi dün 8 vatandaşımızı bu sele kurban verdik’’ dedi.

Haberler 25.08.2015, 13:39
Karadeniz'de Çok Daha Büyük Felaketler Olacak...

İSTANBUL (ANKA) - TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güngör, Artvin’de yaşanan sel felaketinin sorumlusu olarak bilinçsizce hayata geçirilen projeleri gösterirken, “Sel felaketlerinin olabileceğini ülkenin mühendisleri olarak defalarca anlattık. Ancak sesimizi duyan olmadığı gibi dün 8 vatandaşımızı bu sele kurban verdik’’ dedi.

Dün Artvin’de yaşanan sel felaketi sonucu 8 kişinin öldüğü onlarca vatandaşın da yaralandığı gelen bilgiler arasındaydı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güngör, çevre mühendisleri olarak yıllardır yetkilileri uyardıklarını ancak ‘bazı çevreci tipler, ülkenin gelişmesini istemeyenler‘ gibi suçlamalara maruz kaldığını belirtirken, “Hiçbir sivil toplum örgütünün, ülkenin mühendislerinin görüşleri alınmadan proje gerçekleştirildi ve sonuçta çekincelerimizin tamamı şimdi bir bir gerçekleşiyor. Ancak sorumlular hiçbir zaman bulunamadı, bulunamıyor’’ dedi

-“KARADENİZ‘DE ÇOK DAHA BÜYÜK FELAKETLER OLACAK’’-

Güngör açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Bundan sonrası için bir şeyler söyleyebilmek için bu felaketin boyutlarını, sonuçlarını ve verilerini incelemek gerekiyor. Fakat ekosistemde yaratılan tahribatın sonuçlarının kısa vadede düzeltilemeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bu şekilde devam ederse Karadeniz‘de çok daha büyük felaketlerin olacağından kimsenin şüphesi olmasın.   Mevcut iktidar bu felaketlerden ders almak bir kenara, doğa katliamına daha da hız vererek yeşil yol çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu yanlıştan biran önce vazgeçilmelidir.  Bizim açımızdan karar veren, onay veren, gerçekleştiren ve savunan herkes sorumludur. Son 13 yıllık dönemde bu saydıklarımızın hepsi AKP iktidarının elinde olduğu için çevre felaketlerinin de baş sorumlusu AKP’dir. Bu arada bunca felakete rağmen HES’ler enerji sorununu çözdü mü? Hayır! Öyle olsaydı nükleer santral projeleri, inşaatları gündeme gelmezdi.

Biz yine karşı çıkıyoruz, birileri bizi yine ‘paralelci, vatan haini, yabancı ülkelerin piyonu, ülkenin süper güç olmasını engellemeye çalışan ajanlar...’ olmakla suçlamaya devam etse bile! ’’(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@