Kapsam Genişleyecek Mi? 1 Haziran'da Açık Alanda Maske Zorunluluğu Kalkabilir Açıklaması Geldi

Yeni dönem salgın tedbirleri kapsamında 1 Haziran'da açıklanacak kararlar beklenirken Toplum Bilimleri Kurulu Üyesinden çok dikkat çeken bir açıklama geldi. 1 Haziran'dan sonra maske zorunluluğunun açık alanlarda uygulanmayabileceği ifade edildi.

Kapsam Genişleyecek Mi? 1 Haziran'da Açık Alanda Maske Zorunluluğu Kalkabilir Açıklaması Geldi

Tüm Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Haziran tarihinde açıklanacak olan Bilim Kurulu kararlarına kitlenmiş durumda. Kabine Toplantısı sonrası ilan edilecek yeni kararlar öncesinde ise Toplum Bilimleri Kurulu Üyesinden maske kullanımına ilişkin yeni açıklamalar geldi. 

BİREYSEL TEDBİRLER ÖN PLANDA OLACAK

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan salgına dair yeni dönemi TRT Haber ekranlarında değerlendirdi. Pandemi sürecinin yaz dönemi ve sonrasında nasıl ilerleyeceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Mustafa Necmi İlhan konuşmasının başında yeni karantina kararını ele aldı. Temaslılar için uygulanan 10 günlük karantina süresinin 14 gün olarak uygulanma kararının bireysel önlemler etkili olacak şekinde değerlendiren İlhan vatandaşların risklerinin en aza indirmek için bu yönde bir karar alındığını ifade etti. 

İşletmelerin Durumu

Uzun süredir çalışamayan ve zor durumda olan işletmelerin durumlarına ilişkin de umut veren açıklamalarda bulunan Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan işletmelerin yeniden faaliyete geçeceklerine inandığını söyledi.

"İşletmecilerin Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı rehberleri okuması gerektiğini düşünüyorum. Müşteriler arası ne kadar oturma mesafesi olacak vb. şartlara dikkat edilmesi de gerekiyor. İşletmelerin kapalı alanlarında belki kısıtlama devam edebilir çünkü bulaş kapalı alanlarda çok daha hızlı yayılım gösteriyor"

MASKE KULLANIM ZORUNLULUĞU KALKABİLİR

1 Haziran tarihinden sonra uygulanacak kurallara ilişkin de görüşlerini açıklayan İlhan açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. Kapalı ortamlarda ise zorunluluğun devam etmesi gerektiğinin altını çizen İlhan "Açık alanlarda, belki 1 Haziran'dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz. Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir." dedi. Vatandaşların yanlarında mutlaka maske olması gerektiğini ifade eden Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşündüğünü söyledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@