‘Kanlı Roman Düğünü' Sanıkları Hakim Karşısında

BURSA'da, geçen Haziran ayında sokakta yapılan Roman düğününde çıkan ve Güney Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Efkan Özçimen ile Saniye Cedik ve Savaş Göcük'ün öldüğü, 15 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili açılan davada tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanıklardan Enver Çedik, "Annem ve babamın oynamaları için Efkan'a, 'Onları piste davet et' dedim.

Haberler 22.09.2015, 16:58
‘Kanlı Roman Düğünü' Sanıkları Hakim Karşısında
BURSA, (DHA) - BURSA'da, geçen Haziran ayında sokakta yapılan Roman düğününde çıkan ve Güney Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Efkan Özçimen ile Saniye Cedik ve Savaş Göcük'ün öldüğü, 15 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili açılan davada tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanıklardan Enver Çedik, "Annem ve babamın oynamaları için Efkan'a, 'Onları piste davet et' dedim. Çağırmadı. Sinirlendim. Ben de kafasına şişe ile vurdum. Sonra silahlar patladı. Annemi vurulmuş halde görünce çılgına döndüm. Belimdeki tabanca ile rastgele ateş etmeye başladım. Ama kimseyi vurmadım" dedi.

Merkez Yıldırım İlçesi'nde geçen Haziran ayında Roman aileler arasında Hacivat Mahallesi B/244’üncü Sokak’ta düğün yapıldı. Yıldırım Umut'un evlendiği düğünde, Güney Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Efkan Özçimen, 'meydancılık' olarak tabir edilen yöntemle, gece boyunca, davetlileri takı takmaya ve oynamak için sahneye çağırdı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Çedik Ailesi'nin fertleri Metin, Ali ve Çetin Çedik, Efkan Özçimen'e, "Bizi oynamak için neden sahneye çağırmıyorsun?" diye çıkıştı. Taraflar arasında çıkan tartışma, silahlı kavgaya dönüştü. Olayda, vücutlarına kurşun isabet ederek yaralanan 18 kişiden, durumları ağır olan Efkan Özçimen (32) ile Saniye Çedik (53) ve Savaş Göcük (31) kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirdi.

Olay yerinde inceleme yapan polis 186 boş kovan ele geçirirken, kaçan 3 zanlı gizlendikleri sazlıklarda polisler tarafından üzerlerindeki ruhsatsız 3 tabanca ve 53 mermi ile yakalandı. Polis, yapılan sorgulama sonrası olaya karıştıkları öne sürülen Enver Çedik, Metin Çedik, Çetin Çedik, Alişan Çedik, Metin Çedik, Cengiz Çedik, Çetin Çedik, Serkan Göçük, Serkan Özçimen, Doğan Özçimen ve Eyüp Özçimen tutuklandı.

'ANNEM VE BABAMI PİSTE ÇAĞIRMADI'

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'adam öldürmek' ve 'adam yaralamak' suçlarından haklarında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan sanıkların yargılanmasına başlandı. Sanıkların tümünün yöneltilen suçlamayı kabul etmediği duruşmada söz alan Enver Çedik, "Annem ve babamın oynamaları için Efkan'a, 'Onları piste davet et' dedim. Sözümü tutmadı. Çağırmadı. Sinirlendim. Ben de kafasına şişe ile vurdum. Sonra silahlar patladı. Annemi vurulmuş halde görünce çılgına döndüm. Belimdeki tabanca ile rast gele ateş etmeye başladım. Ama kimseyi vurmadım" dedi.

'ÇADIR HAYATINDAN KURTARDI, EKMEK VERDİ'

Duruşmada Efkan Özçimen'in eşi Gökçe Özçimen kocasını öldüren sanıkların tümünden şikayetçi oldu. Eşinin tanınan ve sevilen bir kişi olduğunu düğüne ise milletvekili adaylarının geleceği için gittiğini söyleyen Gökçe Özçimen, "Efkan'ın bu kişilerin hepsine iyiliği var: Çadır hayatından kurtardı. Ekmek verdi. Kursaklarından geçen lokmada Efkan'ın katkısı var. Onu öldürdüler ve beni 10 aylık yavrum ile ortada bıraktılar" dedi.

Öldürülen Efkan Özçimen'in babası Cemil Özçimen ise düğünde oynayan herkesin belinde silah olduğunu belirterek, "Oğlum düğüne gitmeyecekti. Seçim öncesi milletvekili adayları geleceklerini söyleyince onları yalnız bırakmak istemedi. Milletvekili adayları gittikten on dakika sonra kavga çıktı. silah sesleri duyuldu. Alişan'ın oğlum için, 'Kafasına sıkın' dediğini duyanlar var. Sanıklardan akrabamız olan Özçimen'lerin dışındakilerden şikayetçiyim" dedi.

Duruşma eksik evrakların dinlenmesi olayda yaralanan ve yargılamaya gelmeyen 6 kişinin ifadesinin alınması için Kasım ayına ertelenirken, sanıkların tahliye talepleri ise kabul edilmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@