Kamuda atama yükselme çalışma şartları değişiyor

Kamuda atama yükselme çalışma şartları tümden değişiyor,İşte o değişiklikler ...

Haberler 02.08.2016, 01:42
Kamuda atama yükselme çalışma şartları değişiyor

 

Hain darbe girişimin ardından Hükümet tüm kurumlarla birliklte teyakkuza geçmiş durumda, Bu kapsamda öncelik TSK ve MİT olmak üzere kamuda yeniden yapılanma başlatılıyor. Yapılanmayla ilgili bilgiler gelmeye başladı. Özellikle Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuşun açıklamaları atılacak adımlar hakkında çerçeve çizmesi bakımından önemli.

Buna göre başlıca değişiklikler TSK ve MİT kapsamında yapılıyor. Kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanına bağlandı. Bununla amaç Avrupa ve Amerika'daki uygulamalar gbi Millsi Savunma Bakanlığını personel, ihale gibi işlerin yapıldığı kurumdan çıkartıp, Ülkenn savunmasında ve ordunun geliştirilmesinde Seçilmiş Hükümetlerin etkinliliğinin arttırılması amaçlanıyor.

Diğer taraftan MİT bünyesinde kurulacak özel bir ekip Milli İstihbrat Müsteşarlığının tam anlamıyla Millilerştirilmesine yönelik olarak çalışacak.

Bunların haricinde tüm kamu kurum kuruluşlarında ise yeniden yapılanma sürecine girilecek.

Kamudaki bu dönüğşümde ise ehliyet,liyakat ve millete sadakat ilkeleri göz önünde tutulacak

Nitekim Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuşun açıklamaları da bu yönde adımlar atılacağını göstermektedir.

Türkiye'deki kamu yönetiminin işleyişinin bütünüyle sivilleşmesi, şeffaflaşması ve demokratikleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kamu bürokrasisi, vatandaşlarımızın hepsine açık hale gelecektir. Burada sadece üç temel ilkemiz olacak; ehliyet, liyakat ve millete sadakat. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat çerçevesinde kamu yönetimi, Türkiye'nin bütün yurttaşlarına açık hale gelecektir.

Kamuda alınan bu kararlar ilk bakışta atama, görevde yükselme, maaş, izin gibi çalışanın tüm mali ve sosyal haklarındaki işlemlerinde artık "eniştemin kızı, bacanağımın arkadaşı" döneminin biteceğinin göstergesi olarak yorumlandı. Özellikle Görevlendirmelerde, bu 3 temel kriterin uygulanmaması ülkemizin 15 Temmuz gibi bi badireyle karşı karşıya kalmasına neden olduğunun açık kanıtıdır.

SGKREHBERİ- HAKAN BİLGE

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@