Kagider: Yeni Kurulacak Hükümette Daha Çok Kadın Bakan Olmasını Bekliyoruz

ANKARA (ANKA) – KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, “Kadın vekil oranın düşük olmasına karşın, ye...

Haberler 02.11.2015, 15:20
Kagider: Yeni Kurulacak Hükümette Daha Çok Kadın Bakan Olmasını Bekliyoruz

ANKARA (ANKA) – KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, “Kadın vekil oranın düşük olmasına karşın, yeni kurulacak hükümette daha çok kadın bakan olmasını bekliyor ve bunun gerekliliğine inanıyoruz” dedi.

Oktar, yaptığı yazılı açıklamada, halkın Meclis aritmetiğini 7 Haziran öncesinde olduğu gibi tek parti hükümeti olarak belirlediğini kaydetti. KAGİDER olarak en büyük temennilerinin, “Türkiye’yi yönetecek yeni hükümetin bir an önce kurulması ve ülkenin bütününün iyiliğini düşünen, kapsayıcı, ekonomik istikrarı sürekli kılacak bir refah ortamının yaratılması” olduğunu vurgulayan Oktar, şöyle devam etti:

Kadının her alanda güçlenmesini savunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, yeni dönem kadın milletvekillerimizi gönülden tebrik ederiz. Sonuçları değerlendirdiğimizde ise; bu seçimin kadın temsiliyetinde önemli bir artışla bizleri umutlandıran 7 Haziran seçim sonuçlarının çok daha ötesine geçmesi yönündeki beklentimizin ne yazık ki karşılanmadığını ifade etmek isteriz. Yüksek Seçim Kurulu kesin ve resmi sonuçları henüz açıklamamış olsa da, elimizdeki sonuçlar 2011 seçimlerinde 79 ve 7 Haziran seçimlerinde 98 olan kadın milletvekili sayısının, Kasım 2015 Genel Seçimlerinde 75’e düştüğünü göstermektedir. Kadın vekil oranın düşük olmasına karşın, yeni kurulacak hükümette daha çok kadın bakan olmasını bekliyor ve bunun gerekliliğine inanıyoruz. KAGİDER olarak Türkiye’de yaşayan tüm kadınlar adına talebimiz, seçim sonrası kurulacak yeni hükümetin bireysel hak ve özgürlükler ve fırsat eşitliği konularında gerçekleşecek zihinsel dönüşümü sağlaması ve ekonomi programlarında istihdam, kadın istihdamı, fırsat eşitliği gibi konulara önem vermesidir. Tüm bunların ötesinde en büyük temennimiz; Türkiye genelinde gittikçe hakim olan ayrımcı söylemlerin ve kutuplaşmayı pekiştiren anlayışın, diyalog ve toplumsal uzlaşı ile sona erdirilmesi yönündedir. Kurulduğu günden bu yana her zaman toplumsal eşitlik ve barış dilini savunan KAGİDER olarak, ülkemizde yeniden ekonomik kalkınma, istikrar, barış ve huzur ortamının inşa edilmesini bekliyoruz. KAGİDER, bu süreçte diyaloğa katkı sağlamak için destek vermeye hazırdır. Önümüzdeki dönemde; ülkemizin içinde yer aldığı sorunları hep beraber göğüsleyeceğimiz, toplumsal uzlaşı ve barışa birlikte ilerleyeceğimiz, hem ekonomik anlamda hem de bireysel hak ve özgürlükler anlamında daha güçlü bir Türkiye diliyor, yeni hükümetin bunları sağlayacak adımları en kısa zamanda atmasını bekliyoruz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@