Kafeler, Restoranlar, Lokantalar Ve Kahvehaneler Hangi Kurallarla Ne Zaman Açılacaklar?

Türkiye'de son günlerde en çok merak edilen konulardan birisi de kafe, restoran, lokanta ve kahvehane gibi işletmelerin ne zaman açılacakları oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde bazı normalleşme adımlarına dikkat çekerken bu işletmelerin açılmasına yönelik umut ışığı doğdu.

Kafeler, Restoranlar, Lokantalar Ve Kahvehaneler Hangi Kurallarla Ne Zaman Açılacaklar?

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan işletmeler arasında yer alan kafeler, restoranlar, lokantalar ve kahvehaneler ne zaman açılacak?

Koronavirüs salgını insanların sağlıklarının yanında ticari hayata da büyük olumsuzluklar bırakmaya devam ediyor. Salgının yayılmaması için alınan tedbirler artık esnafların belini iyice büktü. Aylardır iş yerleri kapalı olan restoran, kafe, lokanta ve kahvehane gibi yerlerin işletmecileri bir çıkış yolu ararlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar bu esnaflar için büyük bir umut oldu.

KADEMELİ NORMALLEŞME İLE KAFELER VE RESTORANLAR AÇILABİLECEK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mart ayına dikkat çekerek, “Türkiye'de koronavirüs ile salgınla mücadelede Mart ayının başından itibaren yeni bir döneme geçeceğiz. Kademeli normalleşme dediğimiz bu yeni dönemde il bazında kararlar alınıp uygulanabilecek. Kafeler, restoranlar, lokantalar ve kahvehaneler bu doğrultuda yeniden açılabilecekler.” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu açıklamalar esnaflarda büyük bir mutluluk yarattı. Yeniden iş yerlerin iaçabileceklerine dair umutlanan esnaflar şimdi hazırlıkların tamamlanıp kendilerine yeniden açılış izni verilmesini bekliyorlar. Belirli tedbirler kapsamında yeniden açılacak işletmeler aylardır uğradıkları zararları telafi etmeyi dört gözle beklemeye başladılar.

150 BİN İŞLETME AÇILMAYI BEKLİYOR

Yeme içme sektörünü heyecanlandıran bu gelişme sonrasında Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl bir açıklama yaparak, “Türkiye'de yeme içme sektöründe yaklaşık olarak 150 bin işletme faaliyet gösteriyor. İşletmelerimiz yeniden açılabilmek için hijyen ve gıda güvenliği esas alarak tedbirlerini ortaya koydular. Biz de işletmelere Güvenli İşletme Sertifikası veriyoruz. Bu sertifikayı almak isteyen işletmelerin ateş ölçümü, masalar arası mesafe bırakılması, dezenfektan ve kolonya dağıtılması, maske dağıtılması gibi kriterleri yerine getirmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Yeme içme sektöründe işletmelerin yeniden açılmasını beklediklerini söyleyen Ramazan Bingöl, “Henüz net bir tarih belli olmasa da işletmeler açılabilmek için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Bazı işletmelerimiz HES kodu okuyucu cihazlar dahi temin edip kurdular. Açılış kararırı verilir verilmez işletmelerimiz tüm tedbirlere uyacak şekilde açılacaktır.” ifadelerini kullandı.

KAFELER, LOKANTALAR, RESTORANLAR HANGİ KURALLARLA AÇILACAKLAR?

Edinilen bilgilere göre kafe, restoran, lokanta gibi işletmelerin açılmasında şu kurallar uygulanacak:

-Her müşteriye HES kodu sorulacak

-Müşteriler işletmelerde 45 dakikadan fazla kalamayacaklar

-Her müşterinin ateşi restoran girişinde ölçülecek

-Kapalı alanlarda yüzde 30 oranında, açık alanlarda yüzde 50 oranında müşteri kabul edilebilecek

-Çatal, kaşık, bıçak gibi gereçler kapalı bir paket ile müşteriye verilecek

-Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilecek

-Her masada dezenfektan ürünleri bulunacak

-Masalar her müşteriden sonra dezenfektan gereçleri kullanılarak temizlenecek.

KAFELER, RESTORANLAR, LOKANTALAR VE KAHVEHANELER NE ZAMAN AÇILACAKLAR!

Kafeler, restoranlar, lokantalar ve kahvehaneler 1 Mart'tan itibaren açılmaya başlanacak. Ancak bu tüm Türkiye'de aynı anda olmayacak. Kısıtlamaların gevşetileceği illerde belirli kurallar halinde bu işletmelerin açılmasına izin verilecek. Kısıtlamaların kaldırılmadığı ve uygulanmaya devam edildiği illerde ise kafe, restoran, lokanta, kahvehane gibi işletmeler kapalı kalmaya devam edecek. Bu açıdan her il kendi kararını verecek. Bu kararlar verilirken Sağlık Bakanlığı'nın açıklayacağı veriler dikkate alınacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@