Kafede telefonla konuşan gazeteciyi ‘Hükümeti eleştiremezsin’ deyip ihbar ettiler!

Gazeteci Y.K., Muğla’da kafede telefonla konuşurken hükümetin Libya ve Suriye politikası ile Kanal İstanbul projesini eleştirdi. Y.K.'nın telefon konuşmalarına kulak misafiri olan iki kişi önce Y.K. ile tartıştı, sonra da polise ihbarda bulundu. 'Devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla gözaltına alınan Y.K. ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Gündem 24.01.2020, 13:29
Kafede telefonla konuşan gazeteciyi ‘Hükümeti eleştiremezsin’ deyip ihbar ettiler!

İddiaya olay, 22 Ocak'ta saat 12:30 sıralarında, Muğla'da Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir kafede meydana geldi. Uzun yıllar gazetecilik yapan Y.K., kafede otururken, bir başka gazeteci arkadaşıyla, telefonda hükümetin Libya ve Suriye politikasını, Kanal İstanbul projesini ve İzmir'de Alevi evlerinin işaretlenmesiyle ilgili konuşmaya başladı.

Y.K.'ya yan masada oturan iki kişi tepki gösterdi. Y.K. ile kendisine hükümeti eleştirmemesini söyleyen iki kişi arasında tartışma başladı. Tartışmadan bir süre sonra kafeye gelen bir polis ekibi,Y. K.’yı gözaltına aldı.

Emniyete götürülen Y.K. hakkında ‘devlet büyüklerine hakaret’ten işlem yapıldı. Y.K. da tartıştığı kişiler hakkında kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle şikayetçi oldu. İfadesi alınan Y.K., savcının talimatıyla serbest bırakıldı.

Y.K.

Sözcü'nün haberine göre eleştiri hakkını kullanmasının ‘hakaret’ olarak algılanmasına şaşırdığını belirten Y.K. şunları söyledi:

“Muğla'da oturan bir yakınımı ziyarete gelmiştim. Kafede onu beklerken bir gazeteci arkadaşımla telefonda konuşuyorduk. Suriye'de yürütülen harekatın başında beri kaç askerin şehit olduğunu sordu. Bu konu hakkında konuşurken Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi eleştirdim.

Ardından da Kanal İstanbul projesinin de bir hata olduğunu, milletin sırtına yeni bir ekonomik yük olduğu eleştirisinde bulundum. Bu sırada yan masadaki iki kişi ile bu nedenle tartıştım.

Bana, 'Devlet büyüklerine hakaret edemezsin' ve 'AK Parti’ye ve seçilmişlere karşı böyle konuşamazsın' dediler. Ben de konunun kendilerini ilgilendirmediğini, kimseye hakaret etmediğimi söyledim. Kafedekilerin araya girmesiyle tartışma sona erdi. Ancak kısa süre sonra gelen polis ekibi hakkımda şikayet olduğunu söyledi."

"Kamu Gündemi mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması (hazırlanıyor) veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kamu Gündemi'ni twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

KAMU GÜNDEMİ | ANKARA

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@