Kadir Topbaş Koronavirüs Tedavisi Görürken Hayatını Kaybetti!

İstanbul Büyükşehir Belediye eski Başkanı Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. 16 Kasım’dan buyan koronavirüs tedavisi gören Kadir Topbaş, hayatını kaybetti.

Kadir Topbaş Koronavirüs Tedavisi Görürken Hayatını Kaybetti!

Topbaş’ın vefat haberini ise Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu Twitter hesabından kısa bir süre önce duyurdu. Esenler Belediye Başkanı Göksu, ‘’Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş’ı Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız Sağ olsun.’’ Mesajını sosyal medyadan paylaştı. Ölüm haberini duyururken üzüntüsünü belirtti. 

Kadir Topbaş’ın Yaşamı

Kadir Topbaş, 8 Ocak 1954’te Yusufeli’nde doğdu. Annesinin savaş yılları boyunca bulunduğu Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı olan Altıparmak köyünde dünyaya geldi. Henüz üç aylıkken ise İstanbul’a taşındılar. Öğrenimini Işık Lisesi’nde başlatıp, İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu oldu. 1974 yılında ise Mimar Sinan Üniversite Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 

Siyasi hayatından 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaparak söz ettirdi. Bunun öncesinde ise uzun yıllar boyunca mimar olarak çalışmıştı. Danışmanlığı boyunca ise belediyeye bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları için proje geliştirdi. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma ve Anıtlar Kurulu başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

1996 yerel ara seçimlerinde ise Refah Partisi kapsamında Bakırköy Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu. Anacak bu adaylık sonunda seçilemedi. 1999 senesi yerel seçimlerinde Fazilet Partisi kapsamında Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi. Bu görev boyunca İstanbul’a model olarak gösterdiği ‘’Güzel Beyoğlu’’ projesine yöneldi.

Projeleri

Mimari projesini kendisi çizdiği, ‘’Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon’’ çalışmalarını Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesis alanı olarak hizmete açtı. 28 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerde ise Ak Parti’den aday oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu gün koronavirüs tedavisinden başarılı sonuç alınamayan siyasetçi hayata gözlerini yumdu. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@