Kadınların Sadece Yüzde 16'sı Hanenin Geçiminden Sorumlu

ANKARA(ANKA) -Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Sonuçlarına göre, Türkiye’de kurumsal olmayan nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturdu. Hanelerde, hanenin yönetiminden v

Kadınların Sadece Yüzde 16'sı Hanenin Geçiminden Sorumlu

ANKARA(ANKA) -Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Sonuçlarına göre, Türkiye’de kurumsal olmayan nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturdu. Hanelerde, hanenin yönetiminden ve geçiminden sorumlu fertler olarak nitelendirilen hanehalkı sorumlularının yüzde 84’ünü erkekler, yüzde 16’sını ise kadınlar oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarına göre; Türkiye’de kurumsal olmayan nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturdu. Hanelerde, hanenin yönetiminden ve geçiminden sorumlu fertler olarak nitelendirilen hanehalkı sorumlularının yüzde 84’ünü erkekler, yüzde 16’sını ise kadınlar oluşturdu.

-HER 10 KADINDAN 6’SININ SAĞLIK DURUMU İYİ-

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de kadınların yarısından fazlasının sağlık durumunu iyi olarak değerlendirdiği görüldü. Kadınların yüzde 9’u sağlık durumunu çok iyi olarak değerlendirirken, yüzde 12’si kötü, yüzde 2’si ise çok kötü olarak değerlendirdi.

Yaş grupları itibarıyla incelendiğinde, sağlık durumunu iyi olarak değerlendiren kadınların yüzde 70’i ile çok iyi olarak değerlendiren kadınların yüzde 90’ı 40 yaşın altındakilerden oluştu. Sağlık durumunu kötü olarak değerlendirenlerin yüzde 48’ini 40-65 yaş arası kadınlar oluştururken, çok kötü olarak değerlendirenlerin yüzde 53’ünü 65 yaş ve üstü kadınlar oluşturdu.

-YÜKSEKÖĞRETİM MEZUNU OLMAK KADINLARIN GELİR ARTIŞINDA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR-

Çalışan kadınların eğitim durumuna göre aylık geliri incelendiğinde, eğitim düzeyinin kadınların refahı açısından önemli bir unsur olduğu görüldü. Kadınların eğitim düzeyi arttıkça gelirlerinde de önemli bir artış söz konuşu oldu.

Araştırma sonuçlarına göre, yükseköğretim mezunu olan kadınların aylık ortalama geliri lise altı eğitimlilerin (ilkokul, ilköğretim, ortaokul ve dengi) aylık ortalama gelirinin 3.5 katı kadar oldu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.