Kadına Şiddete Karşı Türkü Yazıp Söyledi

TOKAT'ta yerel halk müziği sanatçısı, 53 yaşındaki Bilal Sönmez, kadına yönelik şiddete karşı yazdığı parçasını ilk kez kadınlar ile birlikte kalede okudu.

Haberler 14.11.2015, 13:44
Kadına Şiddete Karşı Türkü Yazıp Söyledi
(DHA) - TOKAT'ta yerel halk müziği sanatçısı, 53 yaşındaki Bilal Sönmez, kadına yönelik şiddete karşı yazdığı parçasını ilk kez kadınlar ile birlikte kalede okudu.

Tokat'ta oturan evli ve iki çocuk babası Bilal Sönmez, Türkiye'nin değişik yerlerindeki kadına yönelik şiddet olaylarından etkilenerek 'Kadına kalkan eller kırılsın' adını verdiği türküye tamamladı. Hazırladığı türküyü ilk kez Tokat Kalesi'nde okumaya karar veren Bilal Sönmez, sabah saatlerinde beraberinde ekibi ve bazı kadınlar ile kaleye çıktı. Kalenin ön yüzünde kurulan ses cihazı ile birlikte türküsünü söyleyen Bilal Sönmez'e kadınlar alkışlarla destek verdi. Kadına şiddete karşı olduğunu söyleyen Bilal Sönmez, şöyle dedi:

"Bu konuyu düşünerek kaleme aldım. Böyle bir müzik ortaya çıkardım. Kadınlarımızın duygularını, yaşadıklarını bu şekilde anlatmaya çalıştım. İnşallah sesimizi duyururuz. Bu şiddetin son bulmasını istiyoruz. Her gün medyada haberlerde izliyor, gerçekten çok üzülüyoruz. Şiddete başvurmanın anlamı yok. Bu parçayı yazmak oldukça zamanımı aldı. 'Bir kadın olsam ve böyle şiddet görsem bu duygularımı nasıl aktarabilirim' diye düşündüm ve yazdım" dedi. Kaleye gelen kadınlar da kadına şiddetin son bulması çağrısı yaptı. Şarkının bazı dizeleri şöyle:

Ayağının altı cennet müjdesi, 

Dünyada asla bulunmaz bir eşi

Canından ediyor erkek cinneti

Kadına kalkan eller kırılsın

Ne önü gelir ne arkası

Toplumun kanayan çirkin yarası

Hepimizin vardır elbet anası

Kadına kalkan eller kırılsın

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@