Kadın Cinayetlerine İndirimi Protesto İçin Yürüdüler

BEYOĞLU’nda, kadınlar, kadın cinayetlerinde mahkemeler tarafından uygulanan ceza indirimlerini protesto etmek amacıyla, Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Haberler 22.11.2015, 19:35
Kadın Cinayetlerine İndirimi Protesto İçin Yürüdüler
(DHA) BEYOĞLU’nda, kadınlar, kadın cinayetlerinde mahkemeler tarafından uygulanan ceza indirimlerini protesto etmek amacıyla, Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Kadınlar yol boyunca  “Kadın katillerine indirim yok” diye slogan attı.

Kadın cinayetlerinde katillere iyi hal indirimi uygulanmasını protesto etmek isteyen ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyesi bir grup kadın saat 15.00 sıralarında Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. Bazı kadınlar, kalabalığın etrafında el ele tutuşarak güvenlik şeridi oluşturdu.


“Kadın Cinayetlerinde İndirimler Uygulanmasın” yazılı pankart açan kadınlar, Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde öldürülen kadınların fotoğraflarını ve “İyi hal indirimi uygulanmasın”, “Aşırı sevgi indirimi uygulanmasın” ve “Haksız fiil indirimi uygulanmasın” yazılı dövizler taşıyan kadınlar yürüyüş boyunca “Adalet için susmayacağız” ve “Kadın katillerine indirim yok” şeklinde slogan attı.


Galatasaray Meydanı’na sona eren yürüyüşün ardından, bazı kadınlar bu kez mor kurdeleyle güvenlik şeridi oluşturarak grubun içine başkalarının girmesini engelledi.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Gülsüm Kav, yaptığı konuşmada iyi hal indirimlerine tepki göstererek şunları söyledi:


“Bugün burada toplanmamızın nedeni olan '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nün biz Türkiyeli kadınlar olarak anlamı Türkiye’de önce can meselesinin çözülmesi, kadın cinayetlerinin durması için mücadele talebini yükseltmek oluyor. Son zamanlarda toplum vicdanını yaralayan indirimlerin gündeme gelmesiyle beraber, indirimlerle ilgili taleplerimizi de dile getirmek istedik. Kadın cinayetleri davalarında uygulanan, yeni cinayetlerin önünü açan, ceza indirimlerinin çeşitli başlıklarla aslında ölümle, cinsel saldırıyla yan yana asla gelemeyecek saygınlık, aşırı sevgi gibi adlandırılmalarla verilen ve toplum vicdanını yaralayan bu indirimlerin artık son bulmasını istiyoruz. “


Cumhuriyet Halk Partisi eski İstanbul Milletvekili Melda Onur, Özgecan’ın cinayetinde milat denildiğini hatırlatarak “Davutoğlu milat dedi. Milattan sonra kaç kişi öldürüldü biliyor musunuz? 350’i geçti. Yani günde, birden fazla kadın öldürüldü. Bir de sakat kalanlar, ölümden beter yaşayanlar var. Zamanla unuttular, ama biz başka türlü hatırlatmak istiyoruz onlara. Kendi anlayacakları dilden hatırlatmak istiyoruz” dedi.


Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@