Kaçak Avcılığa Sosyal Medyadan Takip

ANKARA(ANKA)-Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler kuş sesleri çıkaran düzenek imal eden ve bu cihazları sosyal paylaşım sitesinden pa

Haberler 04.12.2014, 08:45
Kaçak Avcılığa Sosyal Medyadan Takip

ANKARA(ANKA)-Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler kuş sesleri çıkaran düzenek imal eden ve bu cihazları sosyal paylaşım sitesinden pazarlayan 1 şahsın evine savcılık kararıyla baskın yaptı. Aramada düzeneklerin imalında kullanılan çok sayıda muhtelif eşyaya el koyuldu.

2014 yılını kaçak avcılıkla mücadele yılı ilan eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu kapsamda çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal medya üzerinde yer alan yasadışı görüntüleri de sıkı bir takibe alarak görüntüleri inceleyen ve kabahat unsuru taşıyan görüntülerle ilgili yasal işlem yapan DKMP Genel Müdürlüğü, Çanakkale’de kuş sesi çıkaran cihazlar imal ederek sosyal paylaşım sitesinden pazarlayan Ö.Y. nin evinde savcılık kararıyla arama yaptı. Aramada düzeneklerin imalında kullanılan çok sayıda muhtelif eşyaya el koyuldu.

-EKİPLER ŞAHSI MÜŞTERİ GİBİ ARADI-

İnternette sosyal paylaşım sitelerini tarayan DKMP ekipleri Ö.Y.'nin kuş sesi çıkaran cihazları pazarladığı sayfasını tespit etti. Sayfada telefonu bulunan şahsı müşteri gibi arayan ekipler cihaz almak istediklerini ilettiler.  İfadesinde bugüne kadar yaklaşık 50 adet cihaz imal ettiğini ve bunları sosyal paylaşım sitesinden 150-200 liraya pazarladığını söyleyen şahsın evinde yapılan aramada 96 adet faal cihaz ve bu cihazların yapımında kullanılan çok sayıda muhtelif eşyaya el koyuldu. Ayrıca kendisine idari para cezası uygulanarak şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

-2014 KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELE YILI-

Av ve yaban hayatı kaynaklarından koruma kullanım dengesi gözetilerek faydalanılması, bu kaynakların gelecek kuşaklara aktarılması için 2014 yılını “Kaçak Avcılıkla Mücadele Yılı”  olarak ilan eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü, bu bağlamda 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında avda kullanımı Merkez Av Komisyonu kararı ile men edilen ses ve manyetik dalga yayan cihazlar, tuzak ve kapanlar ile benzeri araç ve gereçlerin pazar ve ticarethanelerde bulunduranlar ve satış yasağına uymayanlar hakkında yasal işlem yapıyor.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@