Kabine Toplanacak Normal Yaşam Kararları Açıklanacak! 1 Haziran'dan Sonra Tedbirler

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı önümüzdeki günlerde düzenlenecek ve yeni normalleşme kararları açıklanacak. Vaka sayılarının düşmesi ve aşılama çalışmalarının artması nedeniyle yeni dönemde yasakların büyük ölçüde kaldırılması bekleniyor.

Kabine Toplanacak Normal Yaşam Kararları Açıklanacak! 1 Haziran'dan Sonra Tedbirler

Normalleşme süreci için çok kısa bir süre kaldı. 17 Mayıs tarihinde başlayan kademeli normalleşme sürecinde sona geliniyor. 1 Haziran tarihine kadar devam edecek olan bu sürecin ardından yeni normal yaşam kararları ilan edilecek. Büyük merakla beklenen kararlar kapsamında kısıtlamaya neden olan birçok tedbir ya esnetilecek yada kaldırılacak. 

TEDBİRLER YA ESNETİLECEK YA KALDIRILACAK

1 Haziran tarihine kadar olan sürecin sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplanacak. Ardından ki süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı bir araya gelecek. 

Kabine toplantısının tamamlanmasının hemen ardından biliim kurulunun tavsiyesi ise yeni normalleşme kararları açıklanacak. 1 Haziran'dan sonra uygulamaya konulacak esaslar ile yaz dönemine giriş yapılacak. İşte 1 Haziran sonrası uygulamaya girmesi beklenen yasaklar. 

* 21.00'e kadar devam eden sokağa çıkma yasaklarının 24.00'e kadar uzatılması.

* Haftasonu uygulanan sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesi. İlk etapta cumartesi için yasakların kaldırılması. 

* Kapalı olan işletmelerin yeniden açılması. İlk etapta yüzde 50 doluluk oranı ve tedbirlerin uygulanmaya devam etmesi. 

* Şehirlerarası yasakların tamamen kaldırılması.

* Sosyal mesafe kuralları geçerli olarak çok sayıda etkinliğin yeniden düzenlenmesi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLAN EDECEK

Türkiye'de günlük vaka sayısı tam kapanma süreci öncesinde günlük 65 bin bandına kadar yaklaşmıştı. Tam kapanma sürecinde hem haftaiçi hemde cumartesi pazar günlerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları vaka sayılarının düşmesini sağladı. Günlük 7 bin bandına kadar düşen vaka sayılarının 5 binin altına düşmesi hedefleniyor. 

Vaka sayılarının bu denli düşmesinin ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki hafta içinde kabine toplantısı sonrası yapacağı konuşma ile yasakların kaldırıldığını açıklayacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@