Kabine Tarihi Öne Çekildi! 11 Haziran'da Maske ve Tüm Yasaklar Kalkıyor Mu?

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı tarihi öne çekildi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan kabine toplantısında yeni dönemde uygulanması beklenen kararlar açıklanacak. Peki 11 Haziran tarihinde yasaklar kaldırılacak mı? İşte yeni geiişmeler.

Kabine Tarihi Öne Çekildi! 11 Haziran'da Maske ve Tüm Yasaklar Kalkıyor Mu?

Önümüzdeki hafta başında NATO zirvesi düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yer alacağı NATO zirvesi tarihi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının tarihi de değişti. 

Daha önce ilan edilen takvime göre Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının 14 Haziran tarihinde gerçekleştirilmesi bekleniyordu. Ancak NATO zirvesi nedeniyle kabine toplantısının tarihi 10 Haziran olarak değiştirildi. Yeni kabine toplantısı kararları ise 11 Haziran tarihinde uygulanacak. 

11 HAZİRAN TARİHİNDE UYGULANACAK OLAN KARARLAR

Yeni dönemde uygulanacak yasaklara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı ipuçları vermişti. 

Temmuz ayına girmeden önceki süreçte vaka sayılarının düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı rahatlamaların olabileceğini ifade etmişti. Tam açılma öncesinde bazı yasakların kaldırılabileceğinin söylenmesi ise 11 Haziran'da yeni tedbir önlemlerinin açıklanacağı beklentisini oluşturdu.

Alınan bilgiye göre; vaka sayılarındaki azalma ve aşı hızına bağlı olarak, 21 Haziran'ın ardından bazı rahatlamaların olabileceği de değerlendirildi.

MKYK toplantısında, Temmuz ayında ise tedbirlerle ilgili kararların tekrar gözden geçirileceği konuşuldu. Bu noktada öne çıkan asıl süreç Temmuz ayının başı. Ancak öncesinde de yeni kararların olabileceği ifade ediliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan temmuz dönemine ilişkin açıklamada bulundu. 

Son toplantı kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan "Aşılanma hızlanacak, bununla birlikte 21 Haziran sonrası yapacağımız toplantıda Sağlık Bakanımız, Bilim Kurulumuz ve ilgili bakanlıklarımızla tedbirleri tekrar gözden geçireceğiz. Temmuz ayı inşallah daha iyi olacak" açıklamasında bulunmuştu. 

11 HAZİRAN'DA NE DEĞİŞECEK?

Şuan uygulanan kararlar kapsamında vatandaşlar haftanın 6 günü sokağa çıkabiliyorlar. Hafta içi günlerde sokağa çıkma yasakları akşam saat 21.00'de başlıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması 05.00'e kadar sürüyor. Çok sayıda işletme tedbir kurallarına uygun önlemler kapsamında çalışabiliyorlar. Pazar günü ise sokağa çıkma yasağı devam ediyor. 

Perşembe günü alınacak kararlarda sokağa çıkma yasaklarında saat düzenlemesi olabileceği, bazı işletmeler için tedbirlerin esnetilebileceği ve vaka sayısına bağlı olarak maske kullanımlarına ilişkin yeni kararların da gelebileceği konuşuluyor. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı perşembe günü öğleden sonra yapılacak. Kararlar ise akşam saatlerinde duyurulacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@