Kabine sonrası gündeme o açıklama düştü! "Bütçeyi bozacak bir harekette bulunamayız" EYT'de kritik günler çıkacak mı çıkmayacak mı işte o sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrasındaki açıklamalara tepki gecikmedi. EYT yakın zamanda çıkacak mı?

Kabine sonrası gündeme o açıklama düştü! "Bütçeyi bozacak bir harekette bulunamayız"

Dün yapılan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama karşısında vatandaşlar tepki göstermeye başladı. Milyonlarca EYT mağduru tarafından beklenen açıklama kabine toplantısı sonrasında gelmedi. 

EYT düzenlemesinin son zamanlarda yapılmasını bekleyen vatandaşlar kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya tepki gösterdi.  Cumhurbaşkanı tarafından yapılan "Bütçeyi bozacak bir harekette bulunamayız" ifadesi sonrasında EYT için düzenleme yapılmayacak mı? sorusu gündeme gelmiş durumda.

EYT Yakın Zamanda Çıkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan kabine toplantısı sonrasında EYT hakkında herhangi bir açıklama yapmamış durumda. Çalışmaların devam ettiği bilinse de Erdoğan tarafından bir açıklama yapılmaması EYT düzenlemesinin çıkmasına daha çok yol olduğunu gösteriyor. 

Kabine sonrası gündeme o açıklama düştü! "Bütçeyi bozacak bir harekette bulunamayız" EYT'de kritik günler çıkacak mı çıkmayacak mı işte o sözler

Bütçe dengelerini korumak isteyen hükümet EYT'lilerin yükünü hazineye fazla şekilde yüklememek için çalışmalara devam ediyor. 2023 seçimleri öncesinde yapılması beklenen düzenleme şuan için hükümetin gündeminde bulunmuyor. 

EYT'de Tek Formül Ne?

Hizmet yılı erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi, kadınlarda ise 20 yıllık hizmet süresi ve 7 bin 200 prim günü sayısı olarak 2008 sonrasında sigortası başlatılmış kişiler için geçerli olmakta. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan kişilerden yaş şartının kaldırılmasıyla birlikte erkeklerde 9 bin günü tamamlamış kadınlarda ise 7200 günü tamamlamış kişiler artık yaşı beklemeden emekli olabilecek.

Uzun süredir gündemden düşmeyen konu, bakanların ve yetkililerin açıklamalarıyla son halini almıştı. Yapılan çalışmanın tüm ülkelerden farklı olarak sunulacağı belirtilirken ne zaman çıkarılacağı da tüm vatandaşlar tarafından bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Bütçeyi bozacak bir harekette bulunamayız" açıklaması sonrasında EYT'liler üzgün durumda. Yapılan açıklamalara bakacak olursak şu an için milyonlarca EYT'linin yükü bir anda hazineye yansıtılmak istenmiyor. Düzenlemenin kesin hatlarıyla birlikte sunulması için 2023 senesi bekleniyor. EYT'nin geleceği kesin gibi görünüyor fakat ne zaman çıkarılacağı ve hangi düzenlemeleri içereceği önümüzdeki zamanlar içerisinde tam olarak belli olacak.