Kabine Öncesi Pandemide Yaz Yasakları Planları! 1 Haziran Sonrası İlk Kararlar

1 Haziran tarihinden sonra uygulanacak olan yeni yasaklara dair ilk kulis bilgileri gelmeye başladı. Hükümetin yaz planlamasında öne çıkan hedef ve yaz sürecinde pandeminin nasıl uygulanacağına dair son gelişmeler.

Kabine Öncesi Pandemide Yaz Yasakları Planları! 1 Haziran Sonrası İlk Kararlar

Türkiye 1 Haziran ve daha sonrasında ilan edilmesi beklenen tam açılma sürecine hazırlanıyor. 

Koronavirüs günlük vaka sayılarının azalması için halen kısıtlamaların etkisinde olan Türkiye için kritik tarih 1 Haziran. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kapsamında yaz dönemine dair planların ilk toplantıda açıklanması bekleniyor. 

1 HAZİRAN SONRASI İLK KARARLAR

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından 1 Haziran sonrası dönem için geçiş dönemi kararları uygulanması bekleniyor. 

Günlük sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesi, işletmelerin belli koşullar altında çalışmaya başlamaları, seyahat yasaklarının sona ermesi gibi kararların bu süreçte duyurulması gündem. Özellikle cumartesi günü uygulanan yasakların kaldırılması. Akşam saatlerinde uygulanan kısıtlamaların daha geç saatlere alınması alınması muhtemel kararlar olarak görülüyor. 

Vaka Sayıları Düşüyor

Kış aylarında testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 20’lere dayanmışken, bu oran yüzde 4’e kadar geriledi. Aktif vaka sayısı 600 binden, 120 bine düştü. Uzmanlar, bunun toplumdaki virüs yükünün azalması anlamına geldiğini, virüsü bulaştıracak kişi sayısı ne kadar az olursa, yayılımın da o kadar yavaş ve düşük olduğunu ifade ettiler. Bu süreçte en önemli uyarı ise günlük vaka sayısının 15 binin üzerine çıkmaması olduğu ifade edildi. 

ESAS TAM AÇILMA TEMMUZ'DA

Hükümetin tam açılma planında en önemli aşama, aşılama çalışmaları. Hükümet son olarak atmış olduğu aşı adımı ile ülkenin çok önemli bir kısmını aşılamayı planlıyor. Son açıklamalarda Temmuz'a kadar 20 yaş üzeri herkesin aşılanması asıl hedef. Aşılama çalışmaları iel toplumsal bağışıklığın kazandırılması hedefleniyor. 

Aşıların yapılmasının ardından ise antikor oluşumu süreci beklenmesi gerek. Bu sürecin ise 10 gün ile 14 gün sürdüğü belirtilirken temmuz ayının ikinci yarısında toplumsal bağışıklık olabileceği vurgulanıyor. Aşı kampanyasının tamamlanıp, toplumun en az 60 milyonunun aşılanmasının, sonbahara tam toplumsal bağışıklıkla girmek anlamına geleceği ifade ediliyor.

Toplumsal bağışıklığın kazanılması durumunda da normal yaşama dönüş için adımlar atılabilecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@