Japon Teknolojisini Alt Ederek Dünya 1\'ncisi Oldular

KARABÜK Üniversitesi Robot Kulübü\'nün \'Sakin\' adlı sumo robotu, Japonya\'da 27\'ncisi düzenlenen \'All Japan Sumo Robot Tournament\' turnuvasında dünya 1\'incisi oldu.

Haberler 17.12.2015, 17:31
Japon Teknolojisini Alt Ederek Dünya 1\'ncisi Oldular

(DHA) - KARABÜK Üniversitesi Robot Kulübü'nün 'Sakin' adlı sumo robotu, Japonya'da 27'ncisi düzenlenen 'All Japan Sumo Robot Tournament' turnuvasında dünya 1'incisi oldu.

Ülkelerinde ilk 3'e giren robotların katıldığı Tokyo'daki uluslararası turnuvanın finali 13 Aralık'ta yapıldı. Türkiye'yi temsil eden robotlardan Karabük Üniversitesi Robot Kulübü'nün 'Sakin' adlı sumo robotu, finalde Romanya'nın sumo robotu ile karşılaştı. Rakibini mağlup eden 'Sakin', dünya 1'incisi oldu. 

Şampiyon olan Karabük Üniversitesi Robot Kulübü üyeleri, bugün Rektör Prof. Dr. Refik Polat'ı ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Polat, kulübün akademik danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır, takım kaptanı Araştırma Görevlisi Tuncay Soylu, Kulüp Başkanı Yusuf Karabacak ve öğrencilerden Süleyman Ceven'e teşekkür belgesi vererek tebrik etti. Rektör Prof. Dr. Polat, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimizin yüreklerine, ellerine sağlık. Çok mutlu oldum. Bu başarılarının devamını getirmeleri için elimizden ne geliyorsa yapacağız. En iyi üniversite olamayabiliriz ama öğrenci ve hoca kalitesiyle adını iyi yönde söz ettiren üniversite olmak istiyoruz. Japonya'ya giderek Japonya’yı geçip bizleri çok onure ettiler."

JAPON TEKNOLOJİSİNİ ALT ETTİLER

Fuaye alanındaki gösteride konuşan öğrencilerden Süleyman Ceven, Japonya'daki yarışmaya 3 yıldır katıldıklarını belirterek, "Japonların yıllardır süren bir teknolojileri var. Bunu alt etmek bizim için büyük bir gurur. Orası ülkelerin prestijlerinin yarıştığı bir ortam. En üstte olduğumuzdan dolayı gururluyuz. Önemli olan bu başarıyı istikrara çevirmektir. İnşallah istikrarımızı sürdürmeyi planlıyoruz" dedi.

Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raif Bayır da, 1996 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Japonya'ya sumo robot eğitimi için gönderildiğini hatırlatarak, "Döndükten sonra çalışmalarımıza üniversitemiz bünyesinde devam ettik. Öğrencilerimiz 19 yıl sonra Janponları Japonya’da yenebilme başarısını gösterdiler. Bir eğitimci olarak bunun onur ve gururunu taşıyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@