İzmir'de Alevinin selası okunmaz Krizi

İZMİR'in Konak ilçesi Kemeraltı çarşısında esnaf V.T., vefat edince arkadaşları ve çalışanları, Kemeraltı Camisi'ne gidip sela verilmesini istedi.

Haberler 24.01.2016, 14:28
İzmir'de Alevinin selası okunmaz Krizi

(DHA) - İZMİR'in Konak ilçesi Kemeraltı çarşısında esnaf V.T., vefat edince arkadaşları ve çalışanları, Kemeraltı Camisi'ne gidip sela verilmesini istedi. Ancak imamın V.T.'nin Alevi olması nedeniyle, 'Alevinin selası okunmaz' dediğini öne sürenler tepki gösterdi. Sela krizi, caminin yakınında işyeri olan bir esnafın selayı okumasıyla çözüldü.

Ölen alevi yurttaşın selasının Kemeraltı Camii'nde okunmadığı iddiası sosyal medyadan yayıldı. Bu durum Alevi dernekleri arasında da tepkiye neden oldu. DHA muhabiri olayın taraflarıyla görüştü. Gürçeşme Camii'nden geçici görevle Kemeraltı Camii'ne geldiğini söyleyen imam Harun Gür iddiaları reddetti. Gür, "Sela okuma talebi ikindi saatinde yakın gelmiş. Benim haberim yoktu. Kendi işimi görmeye gitmiştim. Sonuçta sıkıntı olmadı. Yaşanların ardından kendim giderek durumu müftülüğe bildirdim. Selayı imam okuyacak diye bir kural yok. O yaksa başkaları da okuyabilir" dedi.

Çarşıda kuş yemi ve kafes malzemeleri satan Mehmet Uçaroğlu da selayı Allah rızası için okuduğunu belirterek, "Sela kağıdını caminin tuvalet görevlisine bırakmışlar. Ben de alıp imama verdim. Bana okuma görevini verdi. Ben de okudum, ama acaleden eksik okumuşum" dedi.

Ölen esnaf V.T.'nin işyerinin yanında terzilik yapan komşusu Cevdet Doğan ise Sela duyurusu için kendisinin camiye gittiğini belirterek, "Ölen komşumuz yıllardır çarşı esnafına hizmet veriyor ve bir çok kişi kendisini tanıyor. Ben de öldüğünün duyulmasını istedim. Fakat Selayı bir kez, kısa ve eksik okumuşlar. Ben dahil, duyan olmadı" dedi.

İzmir Müftülüğü yetkilileri ise selanın camiden okunduğunu, sorun olmadığını öne sürdü.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@