İzmir'de 'Üç fidan' anıldı İnan Deniz Aslan gibiyiz

İZMİR'in Alsancak Semti'nde toplanan bir grup Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyesi, 44 yıl önce idam edilişinin yıldönümünde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anmak için bedenleriyle 'İnan...

Haberler 06.05.2016, 20:18
İzmir'de 'Üç fidan' anıldı İnan Deniz Aslan gibiyiz
İZMİR'in Alsancak Semti'nde toplanan bir grup Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyesi, 44 yıl önce idam edilişinin yıldönümünde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı anmak için bedenleriyle 'İnan Deniz Aslan Gibiyiz' yazdı. Bir başka noktada ise İzmir Emek Gençliği ve Emek Partisi, emek ve demokrasi güçleri denize karanfil bıraktı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan yaklaşık 50 kişilik TLB'li 'Denizlere sözümüz devrim olacak', 'İnan Deniz Aslan gibiyiz', 'Atatürk'ten Deniz'e tam bağımsız Türkiye' diye slogan attı. Daha sonra grup adına TLB İzmir İl Başkanı Ece Pekesen basın açıklaması yaptı. Pekesen, "Bugün, 44 yıl önce, tam bağımsız Türkiye mücadelesi için, vatanın geleceği için, canlarını çekinmeden feda eden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'a yeniden söz vermek için toplandık. Bugün burada yalnızca bir anma değil, Türkiye'nin aydınlık geleceğini kurma irademizi paylaşacağız. Denizler, ateşten günlerde mücadele ettiler. Bugün yine ateşten günler yaşıyoruz. Bölücülük, pervasızca ağabeyimiz, kardeşimiz Mehmetçiklerimize, polisimize ve yurttaşlarımıza saldırıyor. Emperyalizm, yurdumuzu bombalarla dizayn etmeye çalışıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, şimdi de tarih dersi kitaplarından Mustafa Kemal Atatürk'ü silmek için kolları sıvadılar. Bugün, Denizlerin bayrağını taşıyan bizler, onlarla aynı Türkiye'nin özlemini taşıyoruz. Denizler dün nasıl Mustafa Kemal yürüyüşünü gerçekleştirdilerse, bugün biz de Mustafa Kemal'in askerleriyiz diye haykırıyoruz. Denizler, nasıl 6. Filoyu denize döktülerse, bugün biz de gördüğümüz yerde bölücü terörün en büyük destekçisi olan ABD'nin askerlerini gördüğümüz yerde başlarına çuval geçiriyoruz. Türkiye'yi yeniden aydınlatmak için Denizler gibi Atatürk'e sarılıyoruz. Gençliğe Hitabe'de bize verdiği Birinci Vazifeyi uygulamak için, varlığımız ve geleceğimiz için 19 Mayıs'ta İstanbul'da olacağız. Şişli'den, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı planladığı evden, Dolmabahçe'ye, Deniz olup akacağız." diye konuştu.
Açıklamanın ardından gruptakiler, bedenleriyle caddeye "İnan Deniz Aslan Gibiyiz" yazdı.

DENİZE KARANFİL BIRAKTILAR

Bir diğer anma etkinliği ise Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı. İzmir Emek Gençliği ve Emek Partisi, emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla toplanan yaklaşık 500 kişi, sloganlar atarak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nden Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Burada gruptakiler denize karanfil bıraktı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@