İstifa Eden de Bir Gün Çalışanda Tazminat Alabilecek

Hükümet çalışan herkesin kıdem tazminatı alabilmesi için düğmeye bastı. Yeni sistemle çalışan ister istifa etsin isterse 1 gün çalışsın kıdem tazminatı alacak.

Haberler 16.12.2015, 16:46
İstifa Eden de Bir Gün Çalışanda Tazminat Alabilecek

 

Hükümet çalışan ve işveren arasındaki kıdem tazminatı sorununun çözümü için kolları sıvadı. Önümüzdeki 3 ay içerisinde hayata geçirilmesi planlanan yeni kıdem tazminatı sistemi ile herkesin kıdem tazminatı alabilmesi amaçlanıyor.

Takvim’in haberine göre kıdem tazminatı konusunda halen görev yapmakta olan işçilere 2 alternatif sunulacak. Birincisi işçi işinden ayrılana kadar yada emekli olana kadar mevcut kıdem tazminatı sisteminde devam edecek. İkincisi ise mevcut işyerinde işverenle anlaşarak haklarını kendi adlarına açılacak kıdem tazminatı hesabına aktaracak. Ancak işçi, çalışmakta olduğu işinden ayrılıp başka bir işe girdiğinde yeni kıdem tazminatı sistemine tabi olacak.

Yeni kıdem tazminatı sistemine göre, işçi işe girdiği günden ayrıldığı veya emekli olduğu güne kadar hak ettiği tazminat kendi adıyla açılacak bir fon hesabında birikecek. Bu düzenleme yürürlüğe girdikten sonra işe giren işçi, yeni kıdem tazminatı sistemine dahil olacağından fonda birikecek parayı işten ayrılmadan çekebilmesi için 15 yıldır sigortalı olması ve en az 3 bin 600 gün prim ödeme zorunluluğu getirilecek. Ancak işçi ev alması durumunda istifa etmeden yada sigorta süresini beklemeden fondaki parayı kullanabilecek.

Yeni kıdem tazminatı sistemine göre istifa edende bir gün bile çalışanda ve de işveren iflas etse bile kıdem tazminatı alabilecek.

 

 

Kaynak: Mymemur

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@