İşte Milli Uydu Göktürk'ün Objektifinden İstanbul…

Türkiye\'nin millî imkânlarla geliştirilen ve üretilen yüksek çözünürlüklü ilk keşif

Haberler 23.11.2015, 11:56
İşte Milli Uydu Göktürk'ün Objektifinden İstanbul…

-Türkiye'nin millî imkânlarla geliştirilen ve üretilen yüksek çözünürlüklü ilk keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, Türk Bayrağını uzayda taşımaya devam ediyor… TSK Göktürk uydusunun çektiği fotoğrafları paylaştı…

ANKARA(ANKA) - Türkiye'nin millî imkânlarla geliştirilen ve üretilen yüksek çözünürlüklü ilk keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, Türk Bayrağını uzayda taşımaya devam ediyor. TSK Göktürk uydusunun çektiği fotoğrafları paylaştı.

TSK’dan yapılan açıklamaya göre Göktürk-2 uydusu yer yüzeyinden yaklaşık 683 kilometre  yükseklikteki Güneş uyumlu yörüngeye yerleştirildi. Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlayan Göktürk-2 Uydusu, spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleri ile Dünya’nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip bulunuyor. Yerli olarak geliştirilen uçuş bilgisayarlarını ve yazılımları kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür değeri çerçevesinde normal seviyelerde seyrediyor.

TSK Göktürk-2 uydusundan, 2014 ve 2015 yılları içerisinde farklı tarihlerde ve Türkiye’nin farklı yerlerinde çekilen fotoğrafları da paylaştı. İnternet sitesine milli uydunun çektiği İstanbul, Edirne, Samsun ve Kırklareli fotoğrafları konuldu.

-RİZE’DE MAHSUR KALAN AVCILAR BAŞBAKANLIK-TSK OPERASYONUYLA KURTARILDI-

Bir diğer açıklamaya göre Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından TSK’ya, Rize ili İkizdere ilçesi Başköy civarında beş avcının mahsur kaldığı ve mahsur kalan avcılara ulaşılamadığı bildirildi, bu maksatla tam donanımlı arama kurtarma helikopteri talep edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, mahsur kalan vatandaşların kurtarılmasına yönelik 16 Kasım sabahı Rize ili İkizdere Stadı'nda hazır olacak şekilde tam donanımlı bir arama kurtarma helikopteri görevlendirildi. Daha sonra beş vatandaş mahsur kaldığı karlı bölgeden kurtarıldı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 18 Mart 2015 tarihinde başlatılan, “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği kapsamında 18 Kasım günü Birinci Dünya Savaşı şehitlerinden Piyade Er Hamzaoğlu Ali, şehit yakınları, davetliler, müze ziyaretçileri ve öğrencilerin katılımıyla törenle anıldı. 25 Kasım günü saat 14.00’te ise Kore Savaşı şehitlerinden Muhabere Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ali BİLGİ, Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında anılacak.

-ULUSLARARASI SİBER GÜVENLİK TATBİKATINA MİT DE KATILDI-

Siber güvenlik kapsamında NATO ülkeleri arasında iş birliğini tesis etmek, koordinasyon ve karar verme süreçleri ile ulusal ve uluslararası yetkili birimler arasındaki bilgi paylaşımını geliştirmek maksadıyla; 16–20 Kasım 2015 tarihleri arasında NATO Siber Koalisyon Tatbikatı yapıldı. Sanal ağ üzerinden icra edilen tatbikata, NATO üyesi 28 ülke ile NATO üyesi olmayan sekiz ülke; Avustralya, Avusturya, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İsviçre, Ürdün, Yeni Zelanda katıldı. Tatbikat Kontrol Merkezi, Estonya Millî Savunma Koleji’nde kuruldu. 36 ülkeden yaklaşık 100 personelin bulunduğu bu merkezde, Türkiye adına Genelkurmay Başkanlığı ile Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)’dan birer personel tatbikat kontrolörü olarak görev yaptı. Tatbikat Yerel Kontrol Merkezi, TSK Siber Savunma Komutanlığında kurulurken bu merkezde; Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, USOM, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hava Elektronik Sanayi A.Ş., Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş temsilcilerinden oluşan 64 personel görev yaptı.

-GATA KARDİYOLOJİ GÜNCELLEME TOPLANTISI DÜZENLENDİ-

GATA Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından 14 Kasım tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli tüm kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanları ile üniversite/araştırma hastaneleri kardiyoloji uzmanlarının katılımıyla “GATA Kardiyoloji Güncelleme Toplantısı” yapıldı. Toplantıya; dünyada ilk kez kasıktan girilerek, ilk aort kalp kapağını ameliyatsız yerleştiren Prof.Dr.Alain Cribier ile mitral kapak kapağını aynı yöntemle ameliyatsız şekilde tamir eden Washington Üniversitesi Katater Laboratuar Direktörü Steven Goldberg konuşmacı olarak katıldı.

Toplantı kapsamında; hipertansiyon ve kalp yetmezliğinde güncel teknikler, koroner arter hastalığında güncel tedaviler, kalp delikleri ve kalp kapak hastalıklarının ameliyatsız tedavileri ve mekanik kapaktaki deliklerin ameliyatsız tedavisi konuları görüşüldü.

-İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN MEHMETÇİK AĞABEYLERİNE MEKTUPLAR-

Ankara Yenimahalle ilçesinde bulunan Orhan Cemal Fersoy İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencilerinin Mehmetçik ağabeylerine moral vermek maksadıyla tertip ettikleri “Mektup Yazma Projesi” kapsamında, 9 Kasım tarihinde 4’üncü Kolordu Komutanlığını ziyaret ederek hazırladıkları mektupları, tüm Mehmetçikleri temsilen 28’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli erbaş ve erlere verdiler. Faaliyet fidan dikimi ile sona erdi.

Ayrıca Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı Sivil Asker İş Birliği faaliyetleri kapsamında; 19 Kasım günü, Prizren’de faaliyet gösteren PEMA (Zihinsel ve bedensel engelli çocuk okulu)’da eğitim gören 60 çocuğa giyecek yardımı yapıldı. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@