İstanbullulara duyuruldu! O saatlerde İstanbul'da toplu taşıma ücretsiz olacak

İstanbul'da yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte o saatlerde toplu taşıma araçları ücretsiz sunulacak.

İstanbullulara duyuruldu! O saatlerde İstanbul'da toplu taşıma ücretsiz olacak

2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte birçok alanda öğrencilere yeni destekler verilmeye başlandı. Yeni eğitim öğretim yılına başlarken bir destekte toplu taşıma araçları için yapıldı. Yeni yapılan duyuruyla birlikte o saatler arasında tüm toplu taşıma araçları ücretsiz olarak kullanılabilecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, İstanbul Valiliği koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptıkları toplantılarda yeni eğitim öğretim yılında aldıkları önlemleri anlattı.

Toplu Taşıma Ücretsiz Hizmet Verecek

Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, 12 Eylül'de 06.00-14.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarının ücretsiz şekilde hizmet vereceğini belirtti. 

İstanbul'da 2 milyon 934 bin 155 öğrenci ile 163 bin 784 öğretmenin 6 bin 840 okulda yeni eğitim-öğretim yılına başlayacağını belirten İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, öğretmen ve öğrencilere ilk günlerinde ulaşımda rahat edebilmelerinin amaçlandığını açıkladı. 16 bin okul servisinin yollarda olacağını ve 300 bin öğrencinin bu okul araçlarından hizmet alacağı açıklandı. 

İstanbullulara duyuruldu! O saatlerde İstanbul'da toplu taşıma ücretsiz olacak

2 Bin 248 Ek Sefer Yapılacak

Korsan servis araçlarının ortadan kaldırılması için çalışmaların başlatıldığını belirten yetkililer, bu araçları kullanan kişilere büyük cezaların uygulanacağını belirti. Okul servislerinin İSPARK,tan ücretsiz şekilde ve vapurlardan öncelikli olarak faydalanabileceği yetkililer tarafından açıklandı. 12 Eylül'de okulların açılmasıyla birlikte Metro İstanbul ve İETT'nin 2 bin 248 ek sefer yaparak yaklaşık 500 bin ek yolcu taşıyacağı bilgisi paylaşıldı. 12 Eylül'de tüm vatandaşlara toplu taşıma araçlarını kullanmaya davet eden yetkililer trafiğin yoğun olduğu noktalarda ekiplerin görevlendirileceğini ve trafiği tıkayan araçların çekileceğini belirtti. Yetkililer, 2 bin 850 hemzemin okul geçidinde bin 115 adet "Önce Yaya" sembolü uygulaması yapıldığını ifade etti.